دسترسی سریع
   بازدید : 469
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت1403
افزون بر ۸ هزار جلد کتاب؛
افتتاح مکان جدید کتابخانه حقوق و علوم جنایی استاد نجفی ابرندآبادی در دانشگاه یزد
افتتاح مکان جدید کتابخانه حقوق و علوم جنایی استاد نجفی ابرندآبادی در دانشگاه یزد
مکان جدید کتابخانه حقوق و علوم جنایی استاد «نجفی ابرندآبادی» با افزون بر ۸ هزار جلد کتاب موقوفه اهدایی از طرف این استاد رشته حقوق و دوستدارانش با حضور مسئولان و مقامات قضایی استان، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه یزد و برخی استان‌های دیگر از جمله تهران، فارس و خراسان و هرمزگان در ساختمان عدل دانشگاه یزد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد دکتر عباس کلانتری رییس دانشگاه یزد در این مراسم ضمن قدردانی از اهدای این حجم از کتاب از سوی استاد «علی حسین نجفی ابرندآبادی» به دانشکده حقوق دانشگاه یزد، گفت: هر چند سیاست دانشگاه جلوگیری از پراکنده کاری در ایجاد واحدهای متعدد مانند کتابخانه در دانشکده‌های مختلف است ولی به لحاظ این اقدام شایسته و اهمیت دانشکده حقوق به عنوان یکی از دانشکده های آینده دار دانشگاه، این کتابخانه تخصصی ایجاد شد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اختصاص این مکان برای ایجاد کتابخانه، افزود: حتما در نمایشگاه کتاب امسال، اعتباری را برای خرید کتاب‌های جدید برای این کتابخانه تخصصی اختصاص خواهیم داد.

رئیس دانشگاه یزد همچنین در مورد اختصاص نیروی خاص برای این کتابخانه قول مساعدت داد و ابراز امیدواری کرد که این کتابخانه الگویی برای یک کار خوب و تخصصی باشد.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد و راه اندازی مرکز تحقیقات علوم جنایی در دانشگاه یزد، خاطرنشان کرد: دانشگاه یزد هم اکنون به لحاظ محل و مکان در مضیقه است ولی در نظر داریم ساختمانی در شأن دانشکده حقوق با کمک خیرین و بودجه های دانشگاه ایجاد کنیم.

دکتر کلانتری همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: معتقدیم دانشگاه تنها وظیفه صرفا آموزشی را برعهده ندارد و باید مسئولیت اجتماعی خود را در حوزه های مختلف اعم از آموزشی، ‌فرهنگی و پژوهشی با همکاری دیگر دستگاه‌ها و ارگانها صورت دهد لذا در همین راستا برای این گونه همکاری‌ها اعلام آمادگی می‌کنیم.

دکتر علی اکبر جعفری ندوشن رئیس دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه یزد نیز در این مراسم ضمن نکوداشت سنت حسنه وقف به ویژه در حوزه کتاب، به ویژگی‌های بارز استاد نجفی ابرندآبادی اشاره و تصریح کرد: این کتابخانه به همت دانشجویان آماده افتتاح شد و به واسطه نفس گرم استاد به یک نهاد علمی تحقیقاتی تبدیل شده است و همواره شاهد برگزاری رویدادهای علمی و پژوهشی به همت دانشجویان در این کتابخانه هستیم.

محمدرضا حدادزاده دادستان یزد نیز ضمن برشمردن برخی ویژگی‌های شخصیتی استاد نجفی، بیان کرد: خوشبختانه دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه یزد استقبال و اشتیاق زیادی برای ایجاد این کتابخانه نشان دادند و قطعاً مسئولان استان یزد نیز قدر این لطف استاد را می‌دانند.

وی نیز ابراز امیدواری کرد: این کتابخانه به مرکزی برای انجام پژوهش‌ها و تحقیقات در علوم جنایی تبدیل شود.

دکتر مجتبی ملک افضلی عضو هیات علمی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه یزد و تولیت این کتابخانه تخصصی نیز طی سخنانی ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته در جهت راه اندازی این کتابخانه، عنوان کرد: این وقف در واقع وقف عدالت و از بالاترین ارزش برخوردار است.

وی بیان کرد: در اقدامی ابتکاری به مناسب زادروز شخصیت‌های مهم علوم جنایی، به معرفی این اساتید و نظریات آنها در کتابخانه پرداخته می‎شود و در راستای ارائه روایت اول در نظر داریم که حوادث را در قالب ایجاد کانالی به زبان و تحلیل کارشناسان این حوزه، بازنشر دهیم.

دکتر ملک افضلی در پایان نیز به معرفی برنامه‌های تدارک دیده شده با حضور استاد نجفی ابراندآبادی طی روزهای آتی در یزد پرداخت.

استاد «علی حسین نجفی ابرندآبادی» واقف این کتابخانه هم در پایان این مراسم ضمن قدردانی از همکاری رئیس دانشگاه یزد برای اختصاص مکانی برای راه اندازی این کتابخانه، عنوان کرد: کتاب‌های این کتابخانه طی مدت ۴۸ سال گردآوری شده است که البته بخشی از کتاب‌های آن توسط نویسندگانشان و بخشی نیز از سوی نهادهای حقوقی به بنده اعطا شده است.

وی به اهمیت کتابخانه در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها نیز اشاره و عنوان کرد: تعداد کتابها، تنوع کتابها، پوشش رشته‌های مختلف و مسائل دیگر در رتبه بندی دانشگاه‌ها موثر است و در کشورمان نیز معمولاً کتابخانه‌های دانشگاه‌ها عمدتاً از نوع کتابخانه های عمومی و  کتابخانه‌های دانشکده‌ها هستند ولی در برخی کشورهای دنیا علاوه بر اینها، نوع دیگری کتابخانه از نوع تخصصی و بسیار جزئی و ریز در رشته‌های مختلف داریم.

استاد نجفی ابرندآبادی با اشاره به این که کتابخانه فعلی دارای کتاب‌های اصیل و آنتیکی است، گفت: با این حال امیدواریم با راه‌اندازی ریزترین منابع مربوط به این حوزه در این کتابخانه، این مکان به یک کتابخانه کاملاً تخصصی تبدیل شود.