دسترسی سریع
   بازدید : 2071
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت1398
روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت‌ماه؛
برگزاری مراسم بزرگداشت سعدی شیرازی در داکا با حضور عضوهیات علمی دانشگاه یزد
برگزاری مراسم بزرگداشت سعدی شیرازی در داکا با حضور عضوهیات علمی دانشگاه یزد
مراسم بزرگداشت روز سعدی شیرازی با حضور دکتر محمدکاظم کهدوئی عضو هیأت علی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد روز سه‌شنبه 3 اردیبهشت در محل رایزنی فرهنگی ایران در داکا – بنگلادش برگزار شد.
در ابتدای این رویداد که با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش، و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برگزار شد، "پروفسور محمد ابوالکلام سرکار"، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی "دانشگاه داکا" با تقدیر از سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری چنین مراسمی، آن را نشانه همکاری‌های خوب و تنگاتنگ گروه فارسی این دانشگاه و مرکز فرهنگی ایران دانست.
در ادامه « بادل میا» از دانشجویان زبان فارسی، غزلی از سعدی را با عنوان: « ای ساربان آهسته ران کارام جانم می‌رود»، خانم« صِفتِ الهی» از فارسی آموزان رایزنی فرهنگی و همچنین گویندۀ خبرِ هندی در رادیو بنگلادش، اشعاری از بوستان را با مطلع« یکی قطره باران ز ابری چکید» و نجم الاسلام از دانشجویان فارسی دانشگاه داکا غزلی از سعدی شیرازی را شعرخوانی کردند.
پروفسور سیف الاسلام خان از استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا با اشاره به عظمت و جایگاه سعدی در شعر فارسی و اشعار اخلاقی اشاره کرد و مطالبی را پیرامون تواضع در شعر این شاعر فارسی‌زبان بیان نمود.
در ادامه این رویداد فرهنگی دکتر محمدکاظم کهدویی عضو هیأت‌علمی گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه یزد با اشاره به اهمیت اخلاق و مسائل اخلاقی در جامعه به ارائه توضیحاتی در خصوص باب چهارم بوستان در باب تواضع پرداخت و بر رسالت سعدی در تربیت انسان‌ها اشاره کرد.
دکتر سید مهدی حسینی فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا، با تقدیر از حضور استادان و دانشجویان بر تداوم برگزاری چنین نشست‌های علمی و ادبی به‌منظور پاسداشت شاعران و نویسندگان بزرگ پارسی‌گو، با همکاری گروه ادبیات فارسی و رایزنی فرهنگی تأکید کرد.
مرشَّد علی از شاعران پارسی‌گوی بنگلادشی نیز به شعرخوانی اشعاری از سعدی و غزلی از پدرش به‌صورت آواز به سبک بنگالی پرداخت.
تحویل کارنامه‌های آزمون سام فا، به بعضی از شرکت‌کنندگان از دیگر برنامه‌های نشست بود.