لینک های ضروری
  بازدید : 230
تاریخ انتشار : 17 فروردين
۱۱ فروردین‌ماه؛
اهدای لوح سپاس به دکتر کهدویی در اولین جشن دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه داکا
اهدای لوح سپاس به دکتر کهدویی
اولین جشن دانش‌آموختگان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، 11 فروردین 1398، در محل سالن بزرگ استادان دانشگاه داکا برگزار و به دکتر کاظم کهدویی عضو هیات علمی اعزامی دانشگاه یزد لوح سپاس اهدا شد.
به گزارش دریافتی از مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد، در این مراسم، قریب به 200 نفر از دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی از شهرهای مختلف بنگلادش، پروفسور محمد عبدالصمد، معاون دانشگاه داکا به نمایندگی از رییس دانشگاه، رییس دانشکده علوم انسانی، مهدی ترابی، سرپرست سفارت ج. اسلامی ایران، ابوالفضل ربیعی، سرپرست رایزنی فرهنگی، دکتر کاظم کهدویی عضو هیات علمی اعزامی و استادان گروه ادبیات فارسی، روسای گروههای تاریخ و فرهنگ اسلامی، حضور داشتند.
پروفسور سیف الاسلام خان استاد دانشگاه داکا و از نخستین دانشجویان و استادان بعد از انقلاب اسلامی ایران در این مراسم به اهمیت زبان فارسی، شروع آن پس از انقلاب اسلامی و گسترش آن در طول قریب به 30 سال گذشته و نقش استادان اعزامی، به ویژه دکتر کهدویی که اولین استاد اعزامی بود و پس از 22 سال دوباره با درخواست استادان بنگالی، بازگشته است، سخن گفت.
ابوالفضل ربیعی، سرپرست رایزنی فرهنگی به بیان تاریخچه زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش پرداخت و گفت: روابط فرهنگی بین ایران و بنگلادش ریشه در مشترکات حوزه تمدنی ایران و اسلام دارد. در این میان اسلام ، زبان فارسی و عرفان و تصوف، عمده ترین حلقه های اتصال و پیوستگی فرهنگی بین ایران و بنگلادش محسوب می شوند.
وی همچنین به نقش و تاثیر دانشگاه با هدف نزدیکتر ساختن فرهنگ دو کشور و برجسته نمودن مشترکات فرهنگی در راستای ایجاد دوستی و برادری بین دو ملت ایران و بنگلادش اشاره داشت و گفت به حق و انصاف این دانشگاه زحمات خالصانه زیادی برای این مهم انجام داده است.
دکتر کاظم کهدویی، عضو هیات علمی اعزامی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد نیز با اشاره به حضور خود در دانشگاه داکا در ۲۵ سال گذشته گفت: در سال ۱۳۷۲ ، تنها ۳ دانشجو در گروه زبان اردو و فارسی درس می خواندند و در سال ۱۳۷۵ این تعداد به حدود ۸۰ نفر رسیدند، که بسیاری از آنها امروزه به مرتبه استادی رسیده اند.
وی افزود: امروز گروه ادبیات فارسی همچون درختی تناور شده که شاخه های آن به دانشگاه‌های راج شاهی و چیتاگونگ هم کشیده شده و نزدیک به هزار نفر دانشجو به تحصیل زبان و ادبیات فارسی مشغولند.
مهدی ترابی، سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران هم در این مراسم به جایگاه و اهمیت زبان فارسی پرداخت و گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت رشد و تقویت زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش، همراه و همگام بوده است.
پروفسور محمد عبدالصمد، معاون دانشگاه داکا، در خصوص اهمیت زبان فارسی، و توجه شاعران و نویسندگان بنگالی به شاعران بزرگ پارسی گوی ایرانی صحبت کرد.
پروفسور شمیم خان، استاد بازنشستۀ دانشگاه راجشاهی، و پروفسور کلثوم ابواالبشر، استاد بازنشستۀ دانشگاه داکا، و پروفسور محمد ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی سخنرانان بعدی بودند که به توسعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی در طی چهل سال گذشته اشاره داشتند و هرکدام در خصوص نقش استادان اعزامی در این مدت، بویژه سنگ بنای ادبیات نوین که سال 1373 تا 75، ازسوی دکتر کهدویی گذاشته شد، مطالبی بیان داشتند.
مراسم با اهدای لوح سپاس به دکتر کهدویی، به پاس خدمات وی، دکتر شمیم خان، دکتر کلثوم ابوالبشر استادان پیشکسوت دانشگاه داکا و رایزنی فرهنگی ایران، به پاس خدمات آن نهاد به بخش فارسی، در طی سالهای گذشته، به پایان رسید.