دسترسی سریع
   بازدید : 689
تاریخ انتشار : 11 دی1400
در تالار فرهنگ برگزار شد:
گفت و شنود صمیمانه سرپرست دانشگاه با اعضای هیات علمی پردیس فنی و مهندسی
گفت و شنود صمیمانه سرپرست دانشگاه با اعضای هیات علمی پردیس فنی و مهندسی
سرپرست دانشگاه یزد روز چهارشنبه هشتم دی‌ماه جاری، در نشستی صمیمانه با اعضای هیات علمی پردیس فنی و مهندسی دانشگاه از دیدگاه‌ها و دغدغه‌های آنان مطّلع شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، دکتر عباس کلانتری خلیل‌آباد سرپرست دانشگاه هدف از برگزاری این نشست را آشنایی بیشتر و مشورت گرفتن از اعضای هیات علمی، اعلام برنامه‌های جدید دانشگاه یزد برای ادامه مسیر و رفع مشکلات و دغدغه‌های اعضای هیات علمی، دانشکده‌ها و پردیس فنی و مهندسی عنوان کرد.
دکتر کلانتری با اشاره به حفظ جایگاه هشتم دانشگاه یزد در رتبه‌بندی اخیر ISC، بیان داشت: این افتخار نتیجه زحمات اعضای هیات علمی بوده و قطعا تلاش‌های شما ضامن توسعه دانشگاه است. وی افزود: وظیفه مدیران و مسوولان در دانشگاه این است که بسترهای لازم برای انجام فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیات علمی فراهم کنند.
سرپرست دانشگاه با تاکید بر لزوم تقویت و افزایش ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، دستیابی به این هدف را در اولویت برنامه‌های کاری خود عنوان کرد و افزود: صنایع استان نیز باید نقش خود را در تقویت این ارتباط از طریق راه‌اندازی دفاتر تحقیق و توسعه جدی بگیرند.
دکتر کلانتری حضور اعضای هیات علمی در صنعت را به منزله حضور در دانشگاه با اهمیت توصیف کرد و اذعان داشت: اگر عضو هیات علمی در صنعت مشغول به کار شد باید از سوی دانشگاه قدر دانسته و با تدوین آیین‌نامه‌های لازم، این حضور به مثابه حضور در دانشگاه تلقی شود.
وی با اشاره به ایجاد و راه‌اندازی معاونت فناوری در دانشگاه یزد، گفت: در راستای تسهیل در امور فناورانه دانشگاه به زودی به پیروی از اقدام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، یک معاونت جدید تحت عنوان معاونت فناوری از معاونت پژوهش و فناوری منفک و راه‌اندازی خواهد شد.
وی با ابراز تأسف از اینکه با وجود سه دهه اول شدن استان یزد در قبولی کنکور، دانشجویان نخبه یزدی حاضر به انتخاب دانشگاه یزد نیستند، گفت: باید در این راستا مشوق‌هایی برای جذب این دانشجویان در نظر گرفت.
سرپرست دانشگاه یزد با تاکید بر اهمیت تجهیز و بازسازی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این دانشگاه، بودجه‌های دولتی مصوب را در این زمینه ناکافی دانست و اظهار داشت: در نظر داریم برای جذب اعتبارات متمرکز و ردیف‌های دیده شده در بودجه کشور برنامه‌های منظمی را تدوین کنیم.
دکتر کلانتری خلیل‌آباد با اشاره به لزوم راه‌اندازی رشته‌های جدید و میان رشته‌ای در پردیس فنی و مهندسی، تاکید کرد: در راستای توسعه دانشگاه باید با برنامه‌ریزی‌های مدون در بعد کمی و جذب 4هزار دانشجوی خارجی تلاش کرد تا به دانشگاه 30هزار نفری که از اهداف بلند مدت و کلان دانشگاه یزد است، برسیم.
وی ساماندهی استادان حق التدریس، مهارت‌افزایی دانشجویان، رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب شرکت‌های تحقیق و توسعه، راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع و درآمدزا را از دیگر برنامه‌های خود در دوران تصدی مسئولیت در دانشگاه یزد یاد کرد.
وی در پایان بر ضرورت توسعه همکاری‌ها و ارتباطات علمی و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: یکی از راه‌های افزایش ارتباطات بین‌المللی انتشار مجلات زبان انگلیسی است و باید تلاش کنیم تا هر دانشکده در دانشگاه یزد یک مجله به زبان انگلیسی داشته باشد.
دکتر عبدالحمید انصاری رییس پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد نیز در این نشست به ارایه گزارشی از وضعیت موجود این پردیس پرداخت و با اشاره به فعالیت160 عضو هیات علمی و 48 نفر کارمند در قالب‌های قراردادهای مختلف نظیر رسمی، پیمانی، شرکتی و حجمی در مجموعه این پردیس، گفت: هرم اعضای هیات علمی در پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد در حال تغییر است.
دکتر انصاری با بیان اینکه در حال حاضر در پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد 4723 دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند، افزود: این آمار نشان می‌دهد نیروی کارمند و پشتیبان نسبت به حجم دانشجو و اعضای هیات علمی در این پردیس کم بوده و باید در این زمینه تدابیری از سوی تیم مدیریتی جدید دانشگاه اندیشیده شود.
وی به تشریح ماموریت‌ها و چشم‌اندازهای پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد پرداخت و گفت: شرایط فرهنگی، اجتماعی و خوشنامی استان شرایط مناسبی را برای این دانشگاه به عنوان یکی از مراکز فعال در توسعه آموزش عالی در کشور مهیا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه استان یزد پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قطب‌های آموزش عالی در کشور را دارد، اظهار داشت: قرار گرفتن دانشگاه یزد در یکی از صنعتی‌ترین استان‌های ایران و دومین استان معدنی کشور، شرایط مساعدی را برای حضور اثربخش دانشگاه در جامعه و صنعت فراهم آورده است.
رییس پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد، کمبود شدید اعتبارات پژوهشی، کمبود فضای پژوهش و فناوری و ضعف زیرساختی، ضعف ارتباط متقابل دانشگاه و صنعت، سپرده شدن بسیاری از پروژه‌های استان به سایر دانشگاه‌های کشور، وجود قوانین دست و پاگیر و سختگیرانه در اجرای طرح‌های پژوهشی و انتظار نابه جا از دانشگاه در شرایط امروزی را از جمله چالش‌های پژوهش و فناوری در این پردیس برشمرد.
دکتر انصاری یکی از محورهای اولویت‌دار توسعه پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد را توسعه و نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی عنوان کرد و گفت: عدم توسعه متوازن آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها همگام با رشد تعداد دانشجویان ارشد و دکتری هم از بعد فضا و تجهیزات و هم از بعد تربیت و استخدام کارشناسان مجرب و همچنین توجه به فرسودگی و قدیمی شدن تجهیزات آزمایشگاهی نیازمند توجه جدی به این مهم در دانشگاه یزد وجود دارد.
وی در پایان به بیان برخی از دغدغه‌ها، محدودیت‌ها، چالش‌ها و نقاط ضعف این پردیس پرداخت و اذعان داشت: امروزه به شدت شاهد مهاجرت علمی استادان و دانشجویان نخبه هستیم و این یکی از چالش‌های مهم آموزش عالی در کشور است.
رفع تناقض میان برنامه‌های عملیاتی دانشگاه با چشم‌انداز آن،
تسهیل در بهره‌گیری از استادان خارج از کشور،
اصلاح و یکسان‌سازی نحوه حضور استادان در دانشگاه،
شفافیت در بررسی پرونده‌های ارتقای اعضای هیات علمی،
مدیریت نادرست منابع انسانی در دانشگاه و عدم تنوع در برنامه‌های رفاهی،
لزوم تقویت شان و منزلت استادان،
جلوگیری از مهاجرت اعضای هیات علمی،
کمبود فضا و امکانات در دانشکده‌ها،
نیاز به خرید تجهیزات آزمایشگاهی،
ضرورت استخدام کارشناسان حرفه‌ای برای آزمایشگاه‌ها،
لزوم نظارت بیشتر دانشگاه مادر استان بر سایر مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های استان،
جلوگیری از دخالت‌های نهادهای بیرونی در تصمیم‌گیری امور داخلی دانشگاه،
ساخت ساختمان برای دانشکده‌های مهندسی مکانیک و برق،
توجه ویژه به راه اندازی مجدد تعاونی مسکن دانشگاهیان،
تقسیم بودجه‌های پژوهشی میان دانشکده‌ها،
و به‌روزرسانی و تجهیز تاسیسات دانشکده مهندسی عمران
از جمله مطالبات اعضای هیات علمی پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد در این نشست بود.