دسترسی سریع
   بازدید : 373
تاریخ انتشار : 24 دی1399
ساخت ترمومتر دیجیتال برای کنترل دمای روغن و سیم‌پیچ ترانسفورماتور توسط عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد
ساخت ترمومتر دیجیتال برای کنترل دمای روغن و سیم‌پیچ ترانسفورماتور توسط عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد
برای اولین بار در کشور ساخت ترمومتر دیجیتال برای کنترل دمای روغن و سیم‌پیچ ترانسفورماتور توسط آقایان دکتر احمد میرزایی دانشیار دانشکده مهندسی برق و مهندس مهدی خسروی دانشجوی دانشگاه یزد و با همکاری شرکت برق منطقه ای یزد صورت گرفت.

یکی از مشکلات سیستم‌های کنترل دمای روغن و سیم‌پیچ ترانسفورماتورهای موجود در پست‌های انتقال و فوق‌توزیع، عقربه‌‌ای بودن سیستم نشانگر دما است، برخی از معایب این سیستم‌ها نیاز به ثبت دستی اطلاعات، کالیبراسیون دوره‌‌ای، عدم امکان مطالعات دمایی ترانسفورماتور‌ها، استفاده از دو دستگاه اندازه‌گیری دمای روغن و سیم‌پیچ و هزینه گزاف خرید و نصب تجهیزات بوده که نیاز به یک سیستم جامع کنترل و مانیتورینگ دمایی ترانسفورماتور‌های قدرت را ایجاد می‌کند.

با توجه به تنوع ترانسفورماتور‌های قدرت جهت بهره‌برداری از سیستم‌های قبلی نیاز به سفارش نوع خاصی از ترمومتر برای هر مدل از ترانسفورماتور‌ها و همچنین تغییر مدل سیستم‌های آنالوگ بوده که پیاده‌سازی، عیب‌یابی و در دسترس بودن سیستم‌های قبلی را با مشکل مواجه می‌کند اما طرح ارائه شده قابلیت نصب بر روی انواع ترانسفورمارتور‌های قدرت در مدل و توان‌های مختلف را دارا بوده و نگرانی‌‌ای از جهت تامین و تعمیر قطعات آن وجود ندارد. این محصول با استفاده از سنسور‌های بسیار دقیق و صنعتی و در نظر گرفتن تمامی ملاحظات در جهت کاهش تاثیر میدان‌های مغناطیسی و اغتشاشات محیطی یک سیستم هوشمند دیجیتال و قابل برنامه‌ریزی طراحی و پیاده‌سازی شده است و امکان مشاهده لحظه به لحظه دمای سیم‌پیچی، روغن و محیط را فراهم کرده و قابلیت ارسال دما به اتاق کنترل را داراست که با انجام این کار نیازی به بازدید و ثبت دستی مقادیر مذکور نخواهد بود. از جمله قابلیتهای این طرح، سیستم کاملا دیجیتالی با اطمینان بالا، قابلیت ارسال و ذخیره‌سازی اطلاعات، امکان توسعه و افزودن قابلیت‌های دیگر بدون صرف هزینه و با انجام تغییرات برنامه‌نویسی، سهولت تعمیر و عیب‌یابی را می‌توان نام برد.

گفتنی است، طرح دستگاه ترمومتر دیجیتال برای کنترل دمای روغن و سیم‌پیچ ترانسفورماتور در نخستین رویداد تجاری سازی محصولات شرکت‌های برق منطقه‌‌ای و توزیع نیروی برق نیز معرفی و ارائه شد.