دسترسی سریع
   بازدید : 1409
تاریخ انتشار : 21 دی1400
از سوی پژوهشکده فناوری‌های معدنکاری دانشگاه یزد
نشست بررسی مسایل معادن مس تفت در دانشگاه یزد برگزارشد
نشست بررسی مسایل معادن مس تفت در دانشگاه یزد برگزارشد
از سوی پژوهشکده فناوری‌های معدنکاری دانشگاه یزد، نشست معرفی و بررسی مسایل معادن مس تفت با حضور مسئولان این طرح و اعضای هیأت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالوژی این دانشگاه صبح روز دوشنبه بیستم دی‌ماه سال‌جاری در سالن مرحوم دکتر دهقانی این دانشکده برگزار شد.

به گزارش دریافتی از پژوهشکده فناوری‌های معدنکاری دانشگاه یزد، در ابتدای این نشست دکتر علیرضا یاراحمدی بافقی رییس این پژوهشکده، به تشریح سابقه همکاری‌های شرکت ملی مس در معادن مس سرچشمه و میدوک و معدن دره‌زرشک پرداخت.
در ادامه محمدحسن میرجلیلی مدیر طرح معادن مس تفت با ابراز خرسندی از نگاه بسیارخوب استان یزد نسبت به طرح‌های ملی مس، بیان داشت: همکاری با تیم پژوهشکده فناوری‌های معدنکاری دانشگاه یزد باعث شد تا گزارش‌های ما دقیق‌تر و متقن‌تر شده و استان نیز در پیگیری مسایل مرتبط با طرح معادن تفت مصمم‌تر‌ شود.
میرجلیلی گفت: برای معدن دره زرشک بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تن ذخیره با عیار حدود 45 صدم درصد برآورد شده و به نظر می‌رسد اکتشاف منطقه نیازمند کار بیشتری است.
وی با بیان اینکه برای آب مورد نیاز، استفاده از خط انتقال از خلیج فارس توجیه پذیر است، خاطر نشان کرد: برای دفع پساب کارخانه فیلتر پرس در نظر گرفته‌ایم که به هیچ عنوان تیلینگ کارخانه مساله‌ای برای محیط زیست ایجاد نکند.
وی باتاکید به اینکه شرکت ملی مس در هر کجا که سرمایه گذاری آماده‌تر باشد اقدام خواهد کرد، افزود: در حال حاضر استان یزد در این خصوص عقب افتاده است.
مدیر طرح معادن مس تفت میزان ۱۲۰ هزار تن کنسانتره و ۱۵۰۰ نفر اشتغالزایی را قابل توجه عنوان کرد و گفت: در راستای مسوولیت‌های اجتماعی نیز ۱۴ کیلومتر جاده بیدستان به دهشیر را جابجا کرده و برای این معدن نیز جاده اختصاصی احداث کرده‌ایم.
میرجلیلی ایجاد پارک جنگلی تامهر با  2میلیارد و 600 میلیون تومان  و احداث پست ۳۴ مگاوات در ابرکوه برای تامین برق را از دیگر اقدامات این معدن در راستای مسئولیت‌های اجتماعی برشمرد و اذعان داشت: تاکنون۴۰ درصد تملک اراضی مورد نیاز اتفاق افتاده است.
در پایان اعضای حاضر در این نشست سوالات و طرح‌های مد نظر خود را مطرح کردند.