دسترسی سریع
   بازدید : 1339
تاریخ انتشار : 24 آذر1398
اخبار مسابقات اخیر دانشجویان دانشکده مهندسی کامپیوتر
نتایج مسابقات جاواکاپ، اسپاگتی شریف، فناوری اطلاعات دانشگاه شریف، ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه شریف، مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور کره جنوبی، نبرد هوش مصنوعی شریف، IEEExtream دانشجویان مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد
مسابقه جاواکاپ

طی چند سال گذشته دانشجویان دانشکده مهندسی کامپیوتر مقام‌های خوبی در این مسابقه بدست آورده اند. با توجه به اینکه در دروسی مانند برنامه نویسی پیشرفته و درس ساختمان داده تاکید استفاده از زبان جاوا بوده است و همچنین برگزاری این مسابقات در یزد طی سالهای اخیر، باعث استقبال دانشجویان از آن شده است.امسال علی رغم پیگیری های مکرر با برگزارکنندگان مسابقه، امکان برگزاری مسابقه در یزد فراهم نشد و همین امر منجر به شرکت کمتر دانشجویان  در مسابقه تهران شد. با این وجود آقای علی خالقی در این مسابقه توانست از بین ۲۴۰ نفر شرکت کننده از ۶۰ دانشگاه و ۹۰  شرکت، مقام دهم را در فینال به دست آورد. لازم به ذکر است به نفرات اول تا دوازدهم نیز جوایز نقدی هدیه داده شد.

مسابقه اسپاگتی (مبهم) شریف

امسال برای دومین بار  در دانشگاه شریف مسابقه اسپاگتی کد برگزار شد. اگرچه در مهندسی نرم‌افزار توصیه می‌شود که کدهای خوانا و قابل درک نوشته شود، اما گاهی لازم است که کاربران بتوانند کدهای دیگران را ردیابی و درک کنند و مهارت کدنویسی به خود را نیز به محک بزنند. خوشبختانه  تیم ارسالی دانشگاه یزد توانست در این دوره از مسابقات مقام چهارم را کسب کند. اعضای این تیم عبارتند از: آقایان علی خالقی، علی رشیدی، مهدی بوجار، محمد رسول آوازه.

مسابقات فناوری اطلاعات  ICT Challenge دانشگاه شریف

رویدادهای ICT Challenge مجموعه مسابقاتی با هدف شناسایی افراد توانمند جویای کار و ورود این افراد به بازار کار می باشد که تحت یک سری قوانین خاص و در جهت حل چالش های موجود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می شود. در هر کدام از این رویداد ها یک چالش خاص در حوزه ICT مورد هدف قرار گرفته و یک مسابقه برای حل این چالش برگزار میشود. برای انتخاب چالش مسابقه کمیته ای از مجموعه های فعال در حوزه مورد نظر تشکیل شده و با نظر این و تحت یک سری قوانین خاص چالش های مطرح شده تبدیل به یک یا چند مسئله قابل ارائه در مسابقات خواهد شد. در مرحله اول مهارت حل مسئله تیم ها مورد سنجش قرار میگیرد بدین صورت که تعدادی چالش واقعی در حوزه بانکی دریافت کرده و حدود ۸ ساعت وقت برای حل این مسائل دارند. بر اساس تصمیم تیم داوری حدود ۱۰ الی ۱۵ تیم برتر به مرحله دوم راه پیدا خواهند کرد.  آقایان علی خالقی و محمدامین رضایی‌زاده موفق به کسب مقام سوم این مسابقات شدند و توانستند از جایزه نقدی این مسابقات هم بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است در این مسابقه ۶۵ تیم شرکت داشتند که ۲۲ تیم به مرحله داوری حضوری راه یافتند.

هفتمین دوره مسابقه ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه شریف

این رویداد از معتبرترین مسابقات برنامه نویسی تلفن همراه کشور می باشد و از سال 1392 تا کنون 6 دوره این مسابقات در سطح کشور برگزار شده و تیم های برنامه نویسی متعددی را وارد بازار کار کرده است. در این مسابقات تیم های برنامه نویسی 48 ساعت فرصت دارند تا نسخه اولیه یک برنامه تلفن همراه در حوزه های مشخص شده توسط کمیته ارتباط با صنعت مسابقه را به تیم داوری تحویل دهند. در کل این مدت تیم ها در محل برگزاری رویداد قرنطینه هستند و تیم های داوری و مشاور به صورت کامل بر نحوه عملکرد تیم ها نظارت می کنند. در انتها تیم های برتر با نظر داور ها به مرحله نهایی راه پیدا می کنند و فرصت دارند تا مجدداْ برنامه خود را برای داوران ارائه دهند.

تیم دانشگاه یزد هم مانند سال‌های گذشته حضور فعالی در این مسابقه داشت اگرچه نتوانستند موفق به کسب مقام شوند. در جهت بهبود وضعیت دانشکده در این نوع مسابقات ارایه درس برنامه‌نویسی گوشی‌های اندروید و همچنین دروسی مانند UI/UX و نیز درس‌هایی مانند ساز و کار کسب و کار اینترنتی پیشنهاد می شود.

 

بیست و چهارمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور کره جنوبی

بیست و چهارمین دوره رقابت های جهانی رباتیک فیرا، از تاریخ ۲۰ الی ۲۶ مردادماه ۹۸  و با حضور ۱۸۰۰ شرکت کننده در ۴ دسته اصلی رقابت های فیرا و در قالب ۱۱ لیگ دانشجویی و ۸ لیگ دانش آموزی در دو بخش U۱۴ و U۱۹ از ۱۸ کشور از جمله آمریکا، آلمان، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، مالزی، فلیپین، چین، هند، اندونزی، تایوان کانادا، ایران و ... در شهر چانگووان کشور کره جنوبی برگزار شد. بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۲۰ سال آینده در ایران برگزار می شود. کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا سعی دارد تا با همکاری مجامع بین المللی بتواند در توسعه این دانش در کشور و افزایش مهارت علاقه مندان به این حوزه گام بردارد.

در این مسابقه آقای حسین قدسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد موفق به کسب مقام پنجم شد.

 

نبرد هوش مصنوعی شریف

نبرد هوش مصنوعی شریف مسابقه‌ای تیمی است که در آن تیم‌ها استراتژی‌های خود را برای پیروزی در یک نبرد استراتژیک طراحی و در قالب کد پیاده‌سازی می‌کنند. هر تیم با استفاده از ایده‌های خلاقانه و استراتژی‌های متفاوت سعی می‌کند یک هوش مصنوعی قدرتمند طراحی کند که تا جای ممکن بر تیم‌های حریف چیره شود و به مرحلهٔ حضوری مسابقات راه پیدا کند. در دهمین دورهٔ AI Challenge که زمستان گذشته برگزار شد، بیش از ۱۰۰۰ نفر در قالب تیم‌های سه‌نفره در مرحلهٔ غیرحضوری شرکت کردند و در نبردی که به سبک Tower Defense طراحی شده‌بود به رقابت پرداختند. در نهایت ۴۸ تیم به مرحلهٔ حضوری مسابقات در دانشگاه شریف راه یافتند و سه تیم برتر ۱۵ میلیون جایزهٔ نقدی دریافت کردند.

از دانشگاه یزد دانشکده مهندسی کامپیوتر آقایان:محمدرسول آوازه، مهدی بوجار، رضا ریزوندی موفق به راه‌یابی مرحله حضوری این مسابقه شدند.

 

مسابقه IEEExtream

 IEEEXtreme یک مسابقه جهانی برنامه‌نویسی ۲۴‌ ساعته‌ است که در آن تیم‌های دانشجوئی از تمام دانشگاه‌های دنیا برای حل یک سری مسائل منحصر‌به‌فرد و جذاب برنامه نویسی به رقابت می‌پردازند. این مسابقات با پشتیبانی موسسه‌ بین المللی IEEE و میان دانشجویان برق و کامپیوتر سراسر جهان برگزار می‌شود. در این مسابقه گروه ‌های ۲ یا ۳ نفره‌ی شرکت‌کننده طی ۲۴ ساعت و به صورت آنلاین به حل مسائل برنامه‌نویسی می‌پردازند. شرکت کنندگان می‌توانند تمام این ۲۴ ساعت را کد بنویسند یا اینکه فقط استراحت کنند! در این مسابقه هیچ محدودیتی برای سیستم عامل مورد استفاده وجود ندارد ولی سوالات باید با یکی از زبان‌های C و ++C یا جاوا پاسخ داده شوند. برنده مسابقه هزینه‌ی کامل شرکت در یکی از کنفرانس‌های IEEE در هر یک از کشورهای جهان را دریافت خواهد کرد. گرچه اعتبار شرکت در این مسابقه خیلی بیشتر از این جایزه ارزش خواهد داشت. اولین دوره‌ی مسابقات IEEEXtreme در سال ۲۰۰۶ برگزار شد. در این رقابت ۴۷ تیم شامل ۱۵۰ نفر شرکت کننده، در مسابقه حضور داشتند. این رقم در سال ۲۰۰۸ به ۱۳۰ تیم رسید و سال گذشته نیز ۲۲۰۰ تیم با بیش از ۵۰۰۰ دانشجو در رقابت های IEEEXtreme ثبت نام کردند. سیستم امتیاز دهی در این رقابت ها بر اساس مدت زمان حل مسئله و راه حل ارائه شده است. داوری میان شرکت کننده ها نیز توسط اعضای IEEE صورت می‌گیرد.

 آقای رشیدی و آوازه از دانشگاه یزد موفق به کسب مقام چهارم از بین۱۲ تیم ایرانی و رتبه ۳۰۰ از بین ۴۰۰۰ تیم بین المللی شدند.