دسترسی سریع
   بازدید : 1237
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت1401
داستان مهمانسرای سبز دانشگاه یزد
مهانسرا سبز
مرثیه‌ای برای یک رویا
دهم اردیبهشت ماه امسال در اثر جاری شدن سیل در دانشگاه یزد، مهمانسرای سبز دانشگاه که با مشارکت جمعی از دانشجویان دانشکده هنر و معماری ساخته شده بود، صد درصد تخریب شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، بارندگی‌ هفته گذشته در استان علی رغم اینکه زمین کویری این شهر را سیراب کرد، خرابی‌هایی نیز برای مردم و حتی این دانشگاه به همراه داشت که از مهمترین آن می‌توان به تخریب کامل مهمانسرای سبز  که حاصل دست رنج و تلاش‌های شبانه‌روزی علمی و پژوهشی جمعی از دانشجویان دانشکده هنر و معماری بود اشاره کرد.
حجم سیلاب عصر روز شنبه دهم اردیبهشت‌ماه سال 1401 در دانشگاه یزد به گونه‌ای بود که مهمانسرای سبز این دانشگاه که در مجاورت نیروگاه خورشیدی قرار داشت، صددرصد تخریب شد و از آن ویرانه‌ای مملو از گل و لای به جای ماند.
مهمانسرای سبز دانشگاه یزد پروژه‌ مشترک میان شرکت برق منطقه‌ای استان و این دانشگاه بود که با عنوان خانه زمین پناه به منظور تثبیت نسبی دما و کاهش نیاز به انرژی مصنوعی با مشارکت دانشجویان هنر و معماری و با مدیریت و راهنمایی دکتر سید محمدحسین آیت‌اللهی دانشیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد ساخته شده بود.
این مهمانسرای سبز، اولین ساختمان جدید ساز در بافت جدید یزد و محیط دانشگاهی بود که با معماری گلین ساخته شد.
در روند ساخت این مهمانسرا تمهیدات سازه‌ای برگرفته از تجربیات جهانی و راهکارهای نوآورانه به کار گرفته شده بود و در اسفند ماه  سال ۹۷ از سوی دکتر منصور غلامی وزیر علوم وقت مورد بازدید قرار گرفت.
امیرسعید پاک سرشت یکی از دانش آموختگان این دانشکده که در مراحل مختلف ساخت این پروژه مشارکت داشته است با هدف مرور خاطرات شیرین روند ساخت مهمانسرای سبز دانشگاه یزد کلیپی با عنوان "مرثیه‌ای برای یک رویا" تهیه کرده که به پیوست این خبر قابل مشاهده است.