دسترسی سریع
   بازدید : 80
تاریخ انتشار : 22 دی1400
در کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد مطرح شد:
بررسی تأثیر بهبود فضای کسب‌وکار بر توسعه اقتصادی کشور
بررسی تأثیر بهبود فضای کسب‌وکار بر توسعه اقتصادی کشور
هشتاد و چهارمین نشست کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد با محوریت تکمیل گزارش وضعیت کسب‌وکار در استان یزد به‌صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش دریافتی از دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد، در ابتدای این نشست دکتر حبیب انصاری سامانی، دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد ضمن مرور مباحث جلسات گذشته این کانون، بررسی محورهای پیش‌نویس بیانیه کانون تفکر در رابطه با بهبود فضای کسب‌وکار را در دستور کار نشست قرار داد.
به گفته دکتر سامانی، هرچند استان یزد در شاخص‌هایی چون امنیت سرمایه‌گذاری دارای رتبه‌ی بالایی در سطح کشور است اما در شاخص‌های دیگری چون نرخ بیکاری دارای وضعیت نامناسبی بوده که این خود نشان‌دهنده عدم هماهنگی میان شاخص‌ها و واقعیت فضای کسب‌وکار است.
دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد سپس با اشاره به شاخص فقر در استان یزد، گفت: علیرغم جایگاه مناسب استان یزد در برخی شاخص‌های اقتصادی بررسی شاخص‌های دیگری چون فقر، بیکاری و توزیع درآمد نشان از وضعیت نامطلوب این استان دارد.
سپس دکتر عباس علوی‌راد، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی یزد با توجه به وضعیت استان یزد در شاخص (gdp) گفت: هرچند جایگاه استان یزد در این شاخص خوب بوده اما سرانه بالا به معنای توزیع عادلانه ثروت نیست و رشد این شاخص باعث کاهش فقر در این استان نشده است. این در حالی است که آمارها حاکی از این است که استان یزد بالاترین میزان فاصله طبقاتی را در سطح کشور دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رابطه با تنظیم پیش‌نویس بیانیه کانون تفکر، گفت: بهتر است در بخش مقدمه ابتدا به جایگاه بین‌المللی ایران در این شاخص پرداخته شود سپس مؤلفه‌های تأثیرگذار بر محیط ‌کسب‌وکار در استان یزد مورد بحث قرار گیرد.
دکتر علوی‌راد، افزود: گزارش‌ها موجود درزمینه‌ محیط کسب وکار مبتنی است بر داده‌های آماری که از طریق پرسش‌نامه تنظیم‌شده و با داده‌های ثبتی تفاوت دارد که این خود نشان از غیرقابل‌اعتماد بودن این داده‌هاست.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد یزد در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن تأکید بر جایگاه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت، ساختار این نهاد را دارای مشکلاتی دانست که نیازمند آسیب‌شناسی جدی‌ بوده که می‌بایست در بخش اصلاح ساختارهای نهادی بیانیه به آن پرداخت.
در ادامه دکتر مرتضی محمودی، عضو هیات علمی دانشگاه امام جواد(ع) در رابطه با تنظیم پیش‌نویس بیانیه کانون تفکراقتصاد دانشگاه یزد، گفت: از آنجایی‌که موضوع بیانیه این کانون تفکر پیرامون محیط کسب‌وکار است اشاره به دلایل ورود این کانون به این موضوع و پرداختن به این مساله در مقدمه ضروری به نظر می‌رسد و می‌تواند باعث تقویت بیانیه شود.
دکتر محمدحسن زارع، عضو هیات علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد برخی از محورهای بیانیه را نیازمند بازنگری دانست و گفت: مقدمه می‌بایست دربرگیرنده و تبیین‌کننده مساله باشد که این امر نیازمند بازبینی بیشتر است و به نظر می‌رسد مساله نیاز به تبیین بیشتری دارد.
به گفته وی، با توجه به وجود تناقضات موجود در شاخص‌های اقتصادی می‌توان چنین نتیجه گرفت که فضای کسب‌وکار تنها بیانگر بخشی از حقایق محیط اقتصادی است نه همه آن، و به‌تبع آن بهبود آن به‌تنهایی توانایی حل مشکلات اساسی چون فقر را ندارد، بلکه حل آن درگرو حل مشکلات ریشه‌ای در اقتصاد ایران است.
عضو هیات علمی دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنان خود هرگونه زیر سؤال بردن و خدشه به شاخص‌ها را نادرست دانست و از لزوم تعریف مفصل‌تر مفاهیمی چون شفافیت، نظارت و ... در بیانیه سخن به میان آورد.
در پایان این نشست امیر شریف یزدی، مدیر مرکز پژوهش‌های خورشیدی استان یزد بحث چگونگی گردآوری داده‌های محیط کسب‌وکار را مدنظر قرارداد و گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این حوزه غیرقابل‌اعتماد بودن این شاخص‌ها است. بنابراین وجود یک متولی مشخص و بی‌طرف در این حوزه ضروری به نظر می‌رسد.
مهم‌ترین محورهای مطرح‌شده در این نشست:
• ضرورت اصلاح ساختار شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی با دولت.
• تأکید بر اهمیت وجود یک ‌نهاد بی‌طرف برای گردآوری و سنجش شاخص‌های محیط کسب‌وکار.
• بهبود فضای کسب‌وکار به‌تنهایی نمی‌تواند موانع و مشکلات اقتصاد ایران را حل کند.
در این نشست دکتر داریوش فرید و دکتر رضا تقی زاده عضو هیات علمی دانشگاه یزد، مهدی حجازی رییس گروه برنامه‌ریزی، آمایش و بهره‌وری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، فاطمه نیکجو نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، سید علی‌اکبر کلانتر رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد و کاظم پورطاهری کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.