دسترسی سریع
   بازدید : 761
تاریخ انتشار : 14 فروردین1401
با همکاری محققان بیوتکنولوژی در پردیس فناوری و صنعتی انجام شد
فرآوری گیاه کینوا در دانشگاه یزد برای درمان سرطان‌های سینه و سیستم گوارشی
فرآوری گیاه کینوا در دانشگاه یزد برای کاهش اثرات سمی ناشی از سرطان‌های سینه و سیستم گوارشی
عضو هیات علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد با همکاری دانشجویان این دانشگاه موفق به اجرای فرآوری گیاه کینوا برای درمان سرطان‌های سینه و سیستم گوارشی در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، دکتر سیدابراهیم سیفتی با اشاره به اینکه گیاه کینوا با داشتن خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود، گفت: این گیاه همچون غله کامل، برای پیشگیری از چاقی، بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت و سرطان موثر و مفید بوده است.

دکتر سیفتی با بیان اینکه بیش از یک دهه است که شرکت یارا پژوهش فناور صدرا با برند تجاری یارصد تحقیقات خود را در زمینه اصلاح و بهنژادی گیاه کینوا آغاز کرده است، گفت: فاز جدید فعالیت‌های این شرکت در قالب دو طرح تحقیقاتی در رابطه با درمان‌های گیاهی کینوا به صورت ویژه برای کاهش اثرات سمی ناشی از سرطان‌های سینه و سیستم‌های گوارشی که با همکاری محمدرضا رعنایی‌زاده و فاطمه شیرعلی، دو تن از دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه یزد و نسرین حیدری پژوهشگر رشته بیوتکنولوژی کشاورزی اجرایی شده است.

وی افزود: این شرکت علاوه بر گیاه کینوا، تحقیقات گسترده‌ای را بر روی چند گیاه دارویی دیگر با همکاری تیم 8 نفره‌ای اعم از دانشجویان و پژوهشگران متخصص در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی، پزشکی و دارویی آغاز کرده که تاثیرات بسیار بالایی در درمان ناباروری زنان و مردان، دیابت و بیماری ام‌اس دارد.

این عضو هیات علمی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد در ادامه به بحث تلفیق کشاوزی و پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: از اهداف شرکت مذکور این است که از خام‌خواری گیاه کینوا کمتر کرده و بتواند این خاویار گیاهی را در ارزشمندترین حالت خود، بر سر سفره ایرانیان قرار دهد.

دکتر سیفتی تفاوت‌های شرکت یارا پژوهش فناور صدرا با دیگر شرکت‌هایی که صرفاً در زمینه بسته‌بندی کینوا فعالیت می‌کنند این گونه توضیح داد که در این شرکت علاوه بر پژوهش در راستای تولید بهترین دانه‌های کینوا، ضمن فرآوری آن کاربرد دارویی این گیاه نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

رییس هیات مدیره شرکت یارا پژوهش فناور صدرا با تاکید بر اینکه این شرکت در تلاش است تا بهترین فرآورده‌هایی را که در کمترین زمان آماده مصرف می‌شوند، روانه بازار کند، ابراز امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک، نتایج این تحقیقات می‌تواند برای استان یزد و کشور، افتخارآفرینی کند.

دکتر سیفتی عمده‌ترین مشکل شرکت‌های فناور را عدم تسهیل‌گری در صدور مجوزهای این نوع شرکت‌ها برای ورود به بازار دانست و افزود: ما به عنوان یک شرکت فناور باید دارای خط تولید صنعتی با تمام امکانات بسته‌بندی بوده و یا در یک قدمی بازار مصرف با کارخانه‌های مرتبط در تعامل باشیم تا بتوانیم مجوز رسمی بسته‌بندی و توزیع را کسب کنیم.

 درحالی که این فرایند، علاوه‌ بر افزودن به قیمت تمام شده، منجر به کاهش توان مالی و رقابت‌پذیری محصول تولیدی شرکت‌های فناور می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ در کشور ما متاسفانه باب شده است که یک شرکت فناور، شرکت مستمندی بوده که نیاز به پول و حمایت مالی دارد، اما معتقدیم شرکتی که ایده و خلاقیت دارد، شرکتی که توانایی آن را داشته که یک ایده خام را به محصول تبدیل کند، قطعاً توانایی کسب درآمد هم دارد اما تنها چیزی که یک شرکت فناور نیاز دارد، عملگرایی فناورانه مدیران آن کشور است.

وی از اینکه مدیران ما بر زبان، داد از غم دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور را می‌زنند اما در عمل، مقید به همان تفکرات سنتی و سختگیرانه گذشته هستند، ابراز تاسف کرد و با اشاره به اینکه تصمیم داریم رشته کشاورزی را ارج نهیم، گفت: در جامعه این طور به نظر می‌رسد که رشته کشاورزی، رشته‌ای است که بازار کار خوبی ندارد ولی باید گفت این رشته به شدت درآمدزاست.

وی با بیان اینکه باید با اعماق وجود درک کرد که این رشته ممکن است کارمندآفرین نباشد اما مطمئناً کارآفرین‌های موفق بسیاری می‌تواند داشته باشد، بیان داشت: اگر دانشجویان کشاورزی از علمی که دارند استفاده بهینه کنند و کارآفرینی را پیشه خود قرار دهند، خواهند دید که کشاورزی یکی از موفق‌ترین و پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی کشور است.

این عضو هیات علمی دانشگاه از دانشجویان، دانش‌آموختگان و پژوهشگرانی که در حوزه گیاهان دارویی، ایده و خلاقیت دارند و تاحدودی مطمئن هستند که این ایده از لحاظ علمی و منطقی، قابلیت اجرا و تبدیل شدن به محصول را دارد، دعوت کرد تا با ارسال پروپوزال اولیه خود، از حمایت‌های مادی و معنوی مرکز نوآوری این شرکت، از همان مراحل ابتدایی مطالعات تا تبدیل ایده به محصول، بهره‌مند شوند.

شرکت یارا پژوهش فناور صدرا (یارصد) از سال ۱۴۰۰ به‌طور رسمی در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد با همکاری محمدعلی زارع به عنوان سرمایه‌گذار مستقر و در زمینه اصلاح‌ نباتات، فرآوری و بیوتکنولوژی گیاهان زراعی و دارویی فعالیت می‌کند.