دسترسی سریع
   بازدید : 572
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت1401
با هدف توسعه پایدار درکشاورزی و تغذیه سالم
تولید کود نیترات کلسیم با کیفیت و قدرت جذب بالا در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد
تولید کود نیترات کلسیم با کیفیت و قدرت جذب بالا در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد
گروه مهندسی زرین تاک کویر مستقر در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد باهدف افزایش عملکرد کشاورزی پایدار در کنار تغذیه سالم برای جامعه، متکی به تحقیقات و کاربرد اصول علمی، و همراهی جمعی از دانشجویان و اعضای هیات علمی متخصص در حوزه‌های مختلف این صنعت توانسته است با کسب دانش فنی مورد نیاز، کود نیترات کلسیم با کیفیت و قدرت جذب بالا تولید کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، جواد قانع مدیر عامل گروه مهندسی زرین تاک کویر هدف از تاسیس این شرکت را افزایش عملکرد کشاورزی با رویکرد تغذیه بهینه عناصر غذایی گیاهان و ترکیبات تخصصی کودها به همراه استفاده از اصلاح کننده‌های خاک و آب عنوان کرد.

جواد قانع با بیان اینکه این شرکت با کمک جمعی از دانشجویان و اعضای هیات علمی متخصص در حوزه‌های مختلف این صنعت در سال1393 تاسیس و از سال 1397 در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد شروع به فعالیت کرده است، اظهار داشت: این شرکت با فعالیت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی خود بر روی انواع مختلف خاک‌ها، درختان، باغ ها و مزارع توانسته است ترکیبات بسیار پیشرفته ای را برای افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی ارایه کند.

قانع افزود: شرکت مهندسی زرین تاک کویر یزد با کسب دانش فنی مورد نیاز در راستای حل مشکلات و رفع نیازهای کشاورزان اقدام به تولید کود نیترات کلسیم با کیفیت و قدرت جذب بالا کرده است.

به گفته وی، این کود کشاورزی از جمله کودهای پر مصرف در صنعت کشاورزی بوده که سالانه حدود 50 درصد نیاز کشور از طریق واردات این محصول تامین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این کود تولیدی از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند، افزود: این مجموعه با تلاش فراوان دانش فنی این ماده را به دست آورد و از نظر قیمت نیز با نمونه مشابه خود قابل رقابت است.

مدیرعامل گروه مهندسی زرین تاک کویر یزد با اشاره به اینکه، تولید این محصول در کشور ضمن افزایش اشتغال، کاهش خروج ارز از کشور را نیز به همراه داشته است، گفت: تولید این کود با توجه به وجود مواد اولیه مورد نیاز آن در داخل کشور و عدم وابستگی به ارز، ارزش افزوده بسیار بالایی را دارد.

قانع افزود: خط تولید صنعتی این محصول با ظرفیت سالانه 1000 تن در سال در شهرک صنعتی نیکو واقع در استان یزد راه‌اندازی شده است.

وی افزایش مدت نگه‌داری و انبارداری محصولات کشاورزی را مهم ارزیابی کرد که کمک ویژه‌ای به اقتصاد مصرف کننده و تولیدکننده می‌کند.

وی هزینه انبار‌داری و مدت زمان انبارداری محصولات کشاورزی را از جمله عوامل اصلی تعیین کننده در کیفیت محصولات کشاورزی معرفی کرد و افزود: سخت شدن پوسته سلولی میوه‌ و سبزیها که نتیجه مصرف عنصر کلسیم است باعث افزایش ماندگاری و انبارداری آن‌ها می‌شود.

سجاد قانع مدیر بازرگانی این شرکت افزود: یکی از اصول رسیدن به کشاورزی پایدار، توجه به تغذیه بهینه کودی گیاهان برشمرد و اظهار داشت: به دنبال رعایت اصول تغذیه گیاهان، افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف سموم کشاورزی را در این صنعت بزرگ به همراه دارد.

وی با اشاره به این شعار شرکت زرین تاک که "سلامتی جامعه از مزرعه می‌آید" خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که با مصرف محصولات سالم تغذیه شوند از رفاه و سلامتی بیشتری برخوردار است.

وی اظهار داشت:  باتوجه به افزایش بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان که ناشی از کمبود کلسیم در سبد غذایی افراد بوده، استفاده از کودهای کلسیمی در محصولات کشاورزی باعث کاهش آمار این چنین بیماری‌ها در جامعه خواهد شد.

وی مصرف کود‌های کلسیمی را سبب افزایش استحکام دیواره سلولی در برابر آفات دانست و اذعان داشت: عنصر کلسیم در محیط گیاه باعث می‌شود جذب این عنصر به خوبی انجام شود.

وی از دیگر فعالیت‌های این مجموعه در راستای دسترسی به کشاورزی پایدار به ساخت ترکیبات تخصصی کودهای کشاورزی برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب و خاک اشاره کرد و اظهار داشت: این شرکت ضمن مشاوره‌های تخصصی به کشاورزان، با توجه به نیاز آنان و شرایط هر منطقه کود مورد نیاز را تولید کرده و در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.

شایان ذکر است، شرکت زرین تاک کویر یزد توانسته است در هفتمین دوره جشنواره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری کشور، نشان تعهد در مدیریت فناوری و نوآوری را کسب  کند.