دسترسی سریع
مسیر جاری : صفحه اصلی | پردیس فنی و مهندسی | دانشکده‌ها و گروه‌ها | دانشکده مهندسی برق | خانه | معرفی دانشکده
معرفی دانشکده مهندسی برق

معرفی دانشکده برق

درباره دانشکده

این دانشکده از سال ۱۳۷۱ تاکنون طی سال ها رشد و اعتلا، به پرورش دانش آموختگان خبره و مهندسانی کارآزموده‌ی علم و صنعت همت گمارده و هر سال پذیرای دانش‌دوستان مستعد و با اراده ای است که پا به عرصه علم اندوزی در یکی از رشته‌های بنیادین عصر حاضر گذاشته‌اند.

از این رو تلاش دانشکده همواره در جهت پیشگام بودن در زمینه آموزش و تربیت نیروهای متخصص و رفع نیازهای صنعتی کشور در زمینه مهندسی برق بوده و این مهم با بهره‌گیری از دانش و تجربیات تخصصی ۳۲ عضو هیأت علمی تمام‌وقت در قالب سه بخش تخصصی الکترونیک و کنترل، قدرت و مخابرات میسر شده است.

در این دانشکده علاوه بر فضاهای آموزشی، بالغ بر ۲۳ آزمایشگاه آموزشی و ۱۷ آزمایشگاه تحقیقاتی پذیرای اساتید، دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی جهت انجام امور آموزشی و پژوهشی است. توسعه همکاری با مراکز تحقیقاتی پیشرو، ارتباط مستمر اعضای هیأت علمی با دانشگاه‌های بزرگ، پژوهشکده‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری با ادارات و صنایع پیش‌گام استان یزد، انتشار کتب علمی معتبر، ثبت اختراعات و ارتباط با مجامع علمی بین‌المللی از جمله اهداف اعضای هیأت علمی در راستای ارتقا فعالیت‌های پژوهشی دانشکده می‌باشد.

همچنین به منظور کاربردی‌تر شدن هرچه بیشتر فعالیت‌های پژوهشی با اخذ موافقت قطعی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پژوهشکده سامانه‌های هوشمند دانشگاه یزد در این دانشکده با هدف پاسخ‌گویی به بخشی از نیازهای پژوهشی استان و کشور در خصوص فناوری‌های نوین در حوزه‌های برق، کامپیوتر و مکانیک در حال فعالیت است.

به لطف تلاش‌های ارزشمند همه اعضا هیأت علمی، کارکنان و همت دانشجویان دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد، دانش‌آموختگان دانشکده از جمله افراد سرشناس و کارآمد در سطح کشور و استان یزد بوده و توانایی مکفی در تلفیق مفاهیم نظری و پژوهشی و مهارت عملی لازم در خدمت‌رسانی به ادارات و صنایع استان و کشور را دارا هستند و همواره در جهت درخشش و اعتلای نام دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد کوشیده‌اند.

تاریخچه دانشکده

رشته‌ مهندسی برق در دانشگاه یزد فعالیت آموزشی خود را در سال ۱۳۷۱ با پذیرش اولین گروه دانشجو در رشته‌ی مهندسی برق الکترونیک با تعداد ۶ عضو هیأت علمی آغاز کرد. در سال ۱۳۸۵گروه مخابرات دانشکده شروع به‌ کار نمود و پس از آن در سال ۱۳۸۷ با اجماع گروه‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر با مجوز رسمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تشکیل گردید. در حال حاضر این دانشکده در ۳ رشته - گرایش دکتری (مهندسی برق - قدرت، مهندسی برق - مخابرات سیستم ، مهندسی برق-مخابرات میدان و موج)، ۶ رشته - گرایش کارشناسی ارشد (مهندسی برق - الکترونیک، مهندسی برق - قدرت، مهندسی برق - ماشین‌های الکتریکی، مهندسی برق - سیستم‌های قدرت، مهندسی برق - کنترل، مهندسی برق - مخابرات سیستم، مهندسی برق - مخابرات میدان و موج) و ۴ رشته - گرایش کارشناسی (مهندسی برق - الکترونیک - مخابرات - قدرت - کنترل) در زمینه خدمات آموزشی و پژوهشی فعالیت می‌نماید.

از کنفرانس‌ها و رویدادهای برگزارشده در این دانشکده می‌توان به دهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز ایران در شهریور ماه سال ۱۳۹۲، برگزاری همایش آشنایی با بیوانفورماتیک و همچنین برگزاری بیست و هفتمین کنفرانس ملی مهندسی برق ایران در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ اشاره نمود.

برخی از افتخارات دانشکده

  • همکاری جناب آقای دکتر محمدرضا عارف به عنوان عضو هیأت علمی وابسته
  • چاپ مرتب مقالات ISI و علمی پژوهشی به روز توسط دانشجویان و اساتید محترم
  • انتخاب آقای دکتر احمد میرزایی به‌عنوان پژوهشگر نمونه دانشگاه در سال ۹۱
  • انتخاب آقای مهندس حاجبی به‌عنوان دانشجوی پژوهشگر نمونه‌ دانشگاه
  • راه‌اندازی آزمایشگاه فشار قوی در سال ۹۲ که در منطقه‌ی جنوب شرق کشور منحصر بفرد است.
  • برگزاری موفق دهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز ایران توسط دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در شهریورماه سال ۱۳۹۲
  • برگزاری موفق برگزاری بیست و هفتمین کنفرانس ملی مهندسی برق ایران در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸

امکانات آموزشی و پژوهشی

در دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد علاوه بر دانش تخصصی، فنی و تجربه اساتید، فضاهای آموزشی و بستر آموزش مجازی موردنیاز در شرایط پاندمی کووید ۱۹، تعداد ۳۹ آزمایشگاه‌ آموزشی و تحقیقاتی موجود است. ۲۳ آزمایشگاه‌ آموزشی دانشکده عبارت هستنداز: آز اندازه گیری و مدار، آز الکترونیک، آز الکترونیک ۳، آز مدارهای پالس و دیجیتال، آز کنترل خطی، آز کنترل صنعتی، آز کنترل دیجیتال، آز سیستمهای دیجیتال ۱، آز سیستمهای دیجیتال ۲، آز ریزموج و آنتن، آز میکروپروسسور، آز مدارمخابراتی، آز ماشینهای الکتریکی ۱، آز ماشینهای الکتریکی ۲، آز تحلیل سیستم‌های قدرت، آز الکترونیک صنعتی، آز عایق و فشار قوی، آز پردازش سیستم‌های دیجیتال (DSP)، آز ابزار دقیق، آز مخابرات دیجیتال، آز مبانی برق(سرویسی)، کارگاه برق، آز توزیع (در شرف راه‌اندازی).

همچنین تعداد ۱۷ آزمایشگاه تحقیقاتی مقاطع تحصیلات تکمیلی به شرح ذیل است: آزمایشگاه میدان و موج، آزمایشگاه‌های پردازش سیگنال حیاتی و پردازش گفتار، آزمایشگاه پردازش سیگنال برای مخابرات بی‌سیم، آزمایشگاه سیستم‌های توزیع و شبکه‌های هوشمند، آزمایشگاه ماشین‌های الکتریکی و درایو، آزمایشگاه کنترل پیشرفته و فرایند، آزمایشگاه کیفیت توان و سیستم‌های هوشمند الکتریکی، آزمایشگاه تحقیقاتی پردازش تصویر و ویدئو، شبکه‌های مخابراتی و رایانه‌ای، آزمایشگاه مخابرات بی‌سیم و شبکه، آزمایشگاه شبکه‌های نانو - زیستی، آزمایشگاه پردازش سیگنال، آزمایشگاه شبکه‌های بی‌سیم، آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر، آزمایشگاه تحقیقاتی بینایی ماشین، آزمایشگاه سلولی.