دسترسی سریع
مسیر جاری : صفحه اصلی | پردیس علوم | دانشکده‌ها و گروه‌ها | دانشکده علوم ریاضی | بخش‌ها | آمار
معرفی بخش آمار

معرفی گروه آمار

بخش آمار دانشگاه یزد در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و در همان سال اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نمود. این بخش به دنبال گسترش ابعاد کاربردهای علم آمار و با نیازسنجی جامعه در سال ۱۳۸۶ دوره‌ی کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۹۱ دوره‌ی دکترای آمار را دایر نمود. سپس در سال ۱۳۹۵ مقطع کارشناسی ارشد آمار اجتماعی - اقتصادی راه‌اندازی شد. این بخش با همکاری بخش علوم کامپیوتر و دانشکده مهندسی کامپیوتر درصدد راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد در رشته علم داده‌ها است. همچنین امید است با توجه به پتانسیل اعضای هیأت علمی این بخش، مقطع کارشناسی ارشد آمار بیمه (بیم‌سنجی) نیز به‌زودی دایر شود.

هدف اصلی دوره کارشناسی آمار، تربیت متخصصان حرفه‌ای برای انجام بررسی‌ها و تحلیل‌های آماری و نیز پرداختن به پژوهش‌ها و تحقیقات علمی بر اساس روش‌های کمی استقرایی است. این افراد می‌توانند در کلیه سازمان‌ها، ادارات دولتی و خصوصی و مؤسسات تحقیقات علمی، ابزارهای آمار را برای دستیابی به استنباط‌های مورد نیاز به کار گیرند. به علاوه آموزش مقدمات لازم برای ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش‌های عالی نیز از اهداف این دوره است.

در دوره‌های تحصیلات تکمیلی آمار قصد بر تربیت نیروهایی است که بتوانند در گسترش مرزهای دانش در زمینه علوم آماری سهیم باشند. به علاوه قادر باشند مسائل پیچیده‌تر علمی را به صورت کمی تحلیل و بررسی نمایند.