لینک های ضروری
۱. آیا پرونده اطلاعات پذیرشی من کامل است؟

شما می‌توانید با مراجعه به سامانه‌ی آموزشی گلستان (گزارش شماره ۲۲۱ ) و یا تماس با کارشناسان پذیرش اداره‌ی دانش‌آموختگان واقع در ساختمان استقلال از وضعیت پرونده‌ی پذیرشی خود آگاه شوید. در صورت وجود نقص در پرونده‌ی پذیرشی دانشجو، مراحل فراغت از تحصیل دانشجو با مشکل و تأخیر روبرو خواهد شد.

۲. تا چه زمان برا ی تکمیل مدارک پرونده پذیرش خود در دانشگاه وقت دارم؟

شما حداکثر تا پایان نیم‌سال اول باید کمبودهای پرونده‌ی پذیرشی خود را رفع نمایید و در غیر آن صورت از ثبت‌نام شما در نیم‌سال دوم تحصیلی به دلیل نقص مدارک جلوگیری می‌شود.

۳. آیا تسویه حساب من در دانشگاه کامل شده است؟

شما می‌توانید با مراجعه به گزارش ۵۲۲ سیستم گلستان از روند پیشرفت تسویه حساب خود آگاهی یابید. لازم به ذکر است شما باید بلافاصله پس از قطعیت یافتن فارغ‌التحصیلی خود که با تأیید پرونده‌ی فارغ‌التحصیلی توسط استاد مشاور، رییس گروه و رییس دانشکده به انجام می‌رسد به اداره‌ی دانش‌آموختگان دانشگاه واقع در اداره‌ی کل آموزش مراجعه نموده و با تحویل دادن کارت دانشجویی خود روند تسویه حساب کامل خود با دانشگاه را به انجام رسانید.

۴. آیا مدرک تحصیلی (دانشنامه) من صادر شده است؟

شما می‌توانید با مراجعه به گزارش ۸۴ سیستم گلستان از چاپ و آماده شدن مدرک تحصیلی و یا دریافت و یا ارسال تأییدیه‌‌ی مدرک تحصیلی خود آگاهی یابید.

۵. من نیاز به یک نسخه ریز نمرات خود به صورت تائید نشده دارم؟

دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز می‌توانند با تماس با اداره‌ی دانش‌آموختگان دانشگاه نسخه‌ای از ریز‌ نمرات دوران تحصیل خود را بدون تأیید اداره‌ی آموزش از طریق فکس و یا ایمیل دریافت نمایند. هزینه‌ی چاپ و ارسال ریز نمرات تأیید نشده توسط اداره‌ی آموزش مبلغ .............. ریال می‌باشد که باید توسط دانشجو به شماره حساب ................... پرداخت شود.

۶. من نیاز به یک نسخه ریز نمرات تائید شده دوران تحصیل خود دارم؟

شما می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی دانش‌آموختگان و مشمولین مراجعه و از مدارک مورد نیازی که باید به اداره‌ی دانش‌آموختگان اداره‌ی آموزش تحویل دهید تا ریز نمرات تأیید شده و مدرک شما صادر شود اطلاع یابید.

۷. میزان بدهی من در خصوص استفاده از آموزش رایگان چقدر است؟

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت وزارت علوم به آدرس http://www.msrt.ir/sites/ddstu/Lists/List۱/DispForm.aspx?ID=۸۸ از میزان بدهی خود اطلاع یابید.

۸. مراحل صدور دانشنامه و ریز نمرات رسمی (تائید شده) چیست؟

معرفی فارغ‌التحصیلان ماقبل ۱۱/۰۲/۱۳۷۶ به امور رفاهی دانشجویان دانشگاه جهت واریز یک‌جای وجوهات وام و دریافت برگه‌ی تسویه حساب (طبق بخش‌نامه‌ی صندوق‌های رفاه دانشجویان).

لغو تعهدات آموزش رایگان مندرج در گواهی‌نامه موقت ویژه‌ی دانش‌آموختگان دوره‌ی روزانه به یکی از سه روش ذیل:

 • ارائه‌ی گواهی انجام کار: دانش‌آموختگان باید گواهی انجام کار معتبر تمام وقت را با ذکر تاریخ شروع و انتهای کار از محل خدمت "حداقل مدت تعهد خدمت آموزش رایگان" ارائه نمایند.
  لازم به ذکر است که کارکرد با مدرک کارشناسی در آموزش و پرورش به صورت حق‌التدریس هفته‌ای ۲۰ ساعت و با مدرک کارشناسی ارشد هفته‌ای ۱۰ ساعت قابل قبول می‌باشد. ( توجه شود کارکرد هم‌زمان با تحصیل درمقاطع بالاتر، چنانچه در مقاطع بالاتر مشمول آموزش رایگان (روزانه) باشند قابل پذیرش نیست) ضمناً کارکرد در شرکت‌ها و موسسات بخش خصوصی نیز قابل قبول می‌باشد.
  یادآوری می‌گردد در صورت نداشتن گواهی انجام کار ارائه‌ی اصل سابقه‌ی بیمه از اداره‌ی بیمه کفایت می‌کند.
 • نامه‌ی اداره‌ی کل کار و امور اجتماعی استان محل سکونت مبنی بر عدم دسترسی به فرصت شغلی پس از یک‌سال از تاریخ فراغت از تحصیل و شش ماه پس از ثبت‌نام در اداره‌ی کل کار و امور اجتماعی (به شرط آن‌که در پرونده‌ی تحصیلی هیچ‌گونه تأییدیه‌ای مبنی بر اشتغال به خدمت در بخش دولتی یا خصوصی و یا اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر (دوره روزانه) موجود نباشد).
 • در صورت نداشتن و یا کافی نبودن سوابق کار یا نداشتن نامه‌ی عدم کاریابی، شهریه تعداد واحدهای اخذ شده طبق جداول ارسالی از وزارت علوم، محاسبه می‌گردد و مبلغ به دانشجو اعلام تا نقداً به شماره حساب ۲۱۷۲۰۱۹۰۰۶۰۰۲ بانک ملی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واریز شود.

۹. برای دریافت مدرک دانش‌آموختگی (دانشنامه) چه مدارکی را باید ارائه دهم؟

شما می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی دانش‌آموختگان و مشمولین مراجعه و از مدارک لازم برای دریافت دانش‌نامه‌ی خود مطلع شوید.

۱۰. مدرک تحصیلی من گم شده است چگونه می‌توانم دانشنامه المثنی دریافت نمایم؟

شما می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی دانش‌آموختگان و مشمولین مراجعه و از مدارک لازم برای دریافت دانش‌نامه‌ی خود مطلع شوید.

۱۱. گواهی موقت پایان تحصیلات من گم شده است چگونه می‌توانم گواهی موقت المثنی دریافت نمایم؟

شما می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی دانش‌آموختگان و مشمولین مراجعه و از مدارک لازم برای دریافت دانش‌نامه‌ی خود مطلع شوید.

۱۲. چگونه می‌توانم گواهی موقت پایان تحصیلات خود را دریافت نمایم؟

شما می‌توانید به وب‌سایت اداره‌ی دانش‌آموختگان و مشمولین مراجعه و از مدارک لازم برای دریافت دانش‌نامه‌ی خود مطلع شوید.

۱۳. فارغ‌التحصیل شدن من از دانشگاه از زمان قفل آخرین نمره‌ام در سیستم گلستان چند روز به طول می‌ان

اگر چه ذکر یک تاریخ مشخص برای این فرایند با توجه به تعداد متفاوت دانشجویان در حال فارغ‌التحصیلی چندان ساده نیست ولی پس از قفل آخرین نمره‌ی دانشجو در سیستم گلستان مراحل زیر برای فارغ‌التحصیل شدن به انجام می‌رسد که پس از انجام کلیه‌ی امور مربوطه در دانشکده‌ها و ارسال پرونده به اداره‌ی دانش‌آموختگان بین دو روز تا یک هفته می‌تواند به طول انجامد.

روند فراغت از تحصیل دانشجو از روزی که آخرین نمره‌ی وی در سیستم گلستان قفل می‌شود:

 • بررسی پرونده‌ی آموزشی دانشجو توسط کارشناس اداره‌ی آموزش مستقر در دانشکده‌ها که در سیستم گلستان به انجام می‌رسد.
 • ارسال نامه‌ی تطبیق دروس و فارغ‌التحصیلی به استاد مشاور و سپس رییس گروه و اخذ تأییدیه‌ی ایشان که در سیستم گلستان به انجام می‌رسد.
 • تأیید رییس دانشکده مبنی بر فراغت از تحصیل دانشجو و ارسال پرونده از طریق سیستم گلستان به اداره‌ی دانش‌آموختگان اداره‌ی آموزش
 • تحویل کارت دانشجویی توسط دانشجو به کارشناسان واحد دانش‌آموختگان و شروع فرایند تسویه حساب کامل دانشجو با دانشگاه یزد
 • کنترل پرونده‌ی آموزشی دانشجو توسط کارشناسان اداره‌ی دانش‌آموختگان و تأیید نهایی مدیریت امور دانش‌آموختگان
 • ابطال معافیت تحصیل دانشجویان مشمول
 • صدور گواهی موقت پایان تحصیلات و یا دانش‌نامه که به تناسب وضعیت دانشجو از نظر وجود یا عدم وجود تعهدات تحصیل رایگان به انجام می‌رسد.

۱۴. من از دانشگاه اخراج شده‌ام ، آیا می‌توانم مدارکی را که برای پذیرش خود به دانشگاه یزد داده‌ام را پس بگیرم؟

در صورتی که به طور کامل با دانشگاه یزد تسویه حساب نمایید و هیچ‌گونه بدهی و تعهد آموزش رایگان نیز نداشته باشید می‌توانید مدارک پذیرشی خود شامل مدارک مقاطع قبلی را از واحد پذیرش اداره‌ی دانش‌آموختگان دریافت نمایید. در صورتی که مجدداً در دانشگاهی پذیرفته شدید نیز دانشگاهی که در آن قبول شده‌اید اقدام به درخواست مدارک از دانشگاه یزد خواهد نمود که مدارک شما از طریق سیستم پستی به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌گردد.

۱۵. آیا شخص دیگری به غیر از من می‌تواند برای دریافت دانشنامه من مراجعه نماید؟

شما می‌توانید یا شخصاً به اداره‌ی دانش‌آموختگان دانشگاه مراجعه نمایید و یا آن‌که با دادن یک وکالت محضری به فرد مورد نظر، امکان دادن دانش‌نامه خود را به وی فراهم نمایید.

۱۶. می‌خواهم بدانم آیا رتبه اول تا سوم را در بین دانشجویان هم رشته‌ای و هم ورودی خود در دانشگاه یزد کسب نموده‌ام؟

شما می‌توانید با مراجعه به گزارش شماره ۲۷۵ سیستم گلستان از رتبه‌ی خود مطلع شوید.