دسترسی سریع
با توجه به اینکه در وزارت علوم کارگروه‎هایی با هدف بازنگری برنامه‎های درسی وجود دارند آیا بازنگری برنامه درسی در دانشگاه موضوعیت دارد؟

نگاه وزارت علوم در بحث برنامه درسی نگاهی تکثر گرایانه است در نتیجه به ده دانشگاه برتر کشور که در گروه یک قرار دارند مجوز داده است که برنامه‎های درسی را مورد بازنگری قرار دهند. در نتیجه هر یک از این ده دانشگاه می‎توانند برای هر یک از رشته‎های خود برنامه درسی تدوین نمایند که هم عرض با برنامه درسی مصوب وزارتی باشد. در این خصوص اگر به پایگاه اینترنتی وزارت عتف نیز مراجعه شود مشاهده می‎گردد که برای برخی رشته‎ها، سرفصل‌های پیشنهادی توسط دانشگاه‌های دیگر نیز بارگذاری شده است که سایر دانشگاه‎ها مخیر هستند مصوبه وزارت عتف یا برنامه درسی پیشنهادی دانشگاه‌های دیگر را اجرا کنند.


یکی از اهداف دانشجویان ایجاد امکان تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر است با توجه به اینکه منابع آزمون‎های ورودی دانشگاه‎ها معمولا سراسری است و طراحان سوال به صورت متمرکز عمل می‎کنند آیا بازنگری برنامه درسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منجر به ایجاد مشکلاتی برای حضور دانشجویان در آزمون ورودی مقاطع بالاتر نمی‎شود؟

یکی از مواردی که در شورای برنامه‌ریزی مورد توجه قرار می‌گیرد آن است که مبانی کلی و اصلی سر فصل رشته تغییر نکند لذا توصیه می‌شود حتی الامکان در دروسی که به عنوان پایه و اساس رشته شناخته می‌شوند تغییری ایجاد نشود.


آیا امکان بازبینی دروس عمومی نیز وجود دارد؟

دروس عمومی صرفاً در دوره کارشناسی مطرح هستند و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف می‎شوند و دانشگاه حق دخل و تصرف در آن‎ها را ندارد.


تعداد دروس در برنامه پیشنهادی هر مقطع به چه صورت باید باشد؟

تعداد و نوع واحدهای درسی به تفکیک مقطع تحصیلی مطابق با جدول زیر می‎باشد.
 
 
 


در بازنگری برنامه درسی مجری بازنگری چند واحد درسی را می‎تواند بازنگری نماید؟

ملاک این تصمیم گیری بر عهده کار گروه تخصصی گروه/بخش یا دانشکده مربوطه است. به طور کلی سقفی برای این بخش مشخص نشده است، لذا یک برنامه درسی می‎تواند در حد چند درس و بصورت جزئی و برنامه دیگر می‎تواند به طور کامل مورد بازنگری و تغییر قرار گیرد.


آیا از همکاران خارج از دانشگاه نیز می‎توان جهت بازنگری استفاده کرد؟

مشارکت اعضای گروه آموزشی دانشگاه در امر بازبینی کاملاً الزامی است اما مشارکت سایر متخصصان و صاحب نظران از سراسر کشور و حتی خارج از کشور حسب نظر مجری بلامانع است. دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی نمی‎توانند به عنوان همکار طرح معرفی شوند.


آیا می‎توان برنامه درسی مصوب وزارت علوم را اجرا کرد و وارد فاز بازنگری نشد؟

سیاست دانشگاه این است که تمام برنامه‎های درسی توسط گروه‎های آموزشی دانشگاه به روز رسانی و تدوین شود اما چنانچه گروهی تشخیص داد که برنامه درسی مصوب وزارتی برنامه‎ای کامل و مطلوب است (مشروط به اینکه این برنامه خیلی قدیمی نباشد) با ارائه گزارش توجیهی می‎تواند به اجرای برنامه درسی مصوب اقدام کند.