دسترسی سریع
مسیر جاری : صفحه اصلی | معاونت‌ها | معاونت پژوهش و فناوری | حوزه معاونت | امور فناوری | بخش‌ها | واحدهای پژوهشی | مراکز پژوهشی | مرکز پژوهشی توسعه انسانی
معرفی مرکز پژوهشی توسعه انسانی

مرکز پژوهشی توسعه انسانی دانشگاه یزد فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ به منظور کمک به رفع نیازهای علمی و پژوهشی استان یزد به طور خاص، نیازهای علمی و پژوهشی کشور به طور عام و همچنین، گسترش همکاری‌های بین‌المللی در حوزه توسعه انسانی آغاز نمود. این مرکز، هم اکنون دارای دو گروه پژوهشی «مطالعات کیفیت زندگی» و «مطالعات سلامت اجتماعی» است که مرداد ماه ۱۳۹۷ مجوز قطعی آنها از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر و ابلاغ شده است. اهداف اصلی این مرکز، پژوهش، مطالعه، مشاوره و نشر در زمینه توسعه انسانی با تأکید بر مسائل اقتصادی، فرهنگی - اجتماعی و زیست‌محیطی در سطوح محلی، ملی و فراملی با رویکردی کاربردی در راستای حل مسائل اجتماعی استان به صورت خاص و جامعه ایران به صورت عام و گسترانیدن دامنه کاربرد علوم اجتماعی در اداره جامعه است.

از بدو تأسیس، مرکز پژوهشی توسعه انسانی با ادارات و سازمان‌های مختلف استان از جمله استانداری، شهرداری، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، صدا و سیما، ثبت احوال، شرکت گاز، سازمان زندان‌ها، سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد امام خمینی (ره) همکاری کرده است که حاصل آن تصویب طرح‌های پژوهشی متعدد و دریافت حمایت مالی برای پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

مرکز پژوهشی توسعه انسانی با در اختیار داشتن ظرفیت‌های علمی و انسانی دانشگاه یزد به ویژه پردیس علوم انسانی و اجتماعی که دارای هشت دانشکده و گروه مستقل با اساتید مجرب در رشته‌های مختلف و همراه با دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد، این امکان را دارد که پشتیبان علمی ادارات و دستگاه‌های اجرایی استانی، منطقه‌ای و ملی باشد و حتی در صورت نیاز، از توانمندی‌های علمی رشته‌های دیگر دانشگاه یزد و سایر دانشگاه‌های کشور و یا محققین خارج از استان استفاده نماید. این مرکز با دو گروه پژوهشی (کیفیت زندگی و سلامت اجتماعی)، دارای مساحت کلی ۲۰۰ متر مربع همراه با امکانات کتابخانه، سایت کامپیوتر، سالن جلسات و سالن مطالعه و کارگاه‌های مختلف با نشریات و مجلات علمی - پژوهشی می‌باشد.