دسترسی سریع
مسیر جاری : صفحه اصلی | معاونت‌ها | معاونت پژوهش و فناوری | حوزه معاونت | امور فناوری | بخش‌ها | واحدهای پژوهشی | مراکز پژوهشی | مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی
معرفی مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی

مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ به منظور کمک به رفع نیازهای علمی و پژوهشی استان یزد به طور خاص، نیازهای علمی و پژوهشی کشور به طور عام و همچنین، گسترش همکاری‌های بین‌المللی در حوزه سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی آغاز نمود. این مرکز، هم اکنون دارای دو گروه پژوهشی «مطالعات جنسیت و خانواده» و «مطالعات رفاه و پایداری شهری» است که مرداد ماه ۱۳۹۷ مجوز اصولی آنها از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر و ابلاغ شده است. اخیراً نیز با هدف ارائه تخصصی‌تر خدمات پژوهشی و مشاوره‌ای به سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر کنترل و پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر، اقدام به تأسیس هسته پژوهشی «اعتیاد و جامعه» کرده است و آذرماه ۱۳۹۷نخستین نشست علمی این هسته با عنوان «مسئله شناسی اعتیاد در استان یزد» با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر استان و با حضور کارشناسان و نمایندگان سازمان‌ها، ادارات و نهادهای مرتبط با کنترل، پیشگیری و درمان مواد مخدر در دانشگاه یزد برگزار شد. اهداف اصلی این مرکز، پژوهش، مطالعه، مشاوره و نشر در زمینه سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی با تأکید بر مسائل اقتصادی، فرهنگی- اجتماعی و زیست‌محیطی در سطوح محلی، ملی و فراملی با رویکردی کاربردی در راستای حل مسائل اجتماعی استان به صورت خاص و جامعه ایران به صورت عام و گسترانیدن دامنه کاربرد علوم اجتماعی در اداره جامعه است.

از بدو تأسیس، مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی با ادارات و سازمان‌های مختلف استان از جمله استانداری، شهرداری، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، صدا و سیما، ثبت احوال، شرکت گاز، سازمان زندان‌ها، سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد امام خمینی(ره) و ... همکاری کرده است که حاصل آن ۱۵ طرح پژوهشی و ۱۰ مورد دریافت حمایت مالی از پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی با در اختیار داشتن ظرفیت‌های علمی و انسانی دانشگاه یزد به ویژه دانشکده علوم اجتماعی با بیش از ۲۰ عضو هیأت علمی و بیش از ۲۵۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) این امکان را دارد که پشتیبان علمی ادارات و دستگاه‌های اجرایی استانی، منطقه‌ای و ملی باشد و حتی در صورت نیاز، از توانمندی‌های علمی رشته‌های دیگر دانشگاه یزد و سایر دانشگاه‌های کشور و یا محققین خارج از استان استفاده نماید.