دسترسی سریع
مسیر جاری : صفحه اصلی | معاونت‌ها | معاونت پژوهش و فناوری | کانون‌های تفکر | کانون تفکر اقتصاد یزد | معرفی و تاریخچه
تاریخچه کانون تفکر اقتصاد یزد

با اینکه یزد یکی از استان‌های صنعتی کشور است اما روند صنعتی‌شدن آن، با چالش‌هایی همراه بوده است. با توجه به رکود اقتصادی سالهای اخیر (از سال ۱۳۹۰ به بعد)، اقتصاد استان یزد با مشکلات بیشتری مواجه شده است. با هدف تمرکز بر اجماع‌سازی پیرامون شیوه‌های حل و فصل این چالش‌ها، در نوزدهمین روز اسفندماه سال ۱۳۹۶ «کانون تفکر اقتصاد دانش بنیان» تاسیس شد. انتخاب این عنوان در طی جلسات اولیه کانون، مورد بحث قرار گرفت و گروهی از اعضای کانون بر این نظر بودند که با توجه به اینکه بسیاری از چالش‌های استان، چالش‌های مراحل اولیه صنعتی شدن است، انتخاب عنوان اقتصاد دانش بنیان، بخش بزرگی از مهمترین چالشهای اقتصادی استان را نادیده می گیرد. از این‌رو، در جلسه هشتم کانون مقرر شد تا با انتخاب عنوان «کانون تفکر اقتصاد یزد»، هم به چالش‌های اصلی اقتصاد استان (از جمله بیکاری، بهره‌وری پائین و اتکا به صنایع سنگین) و هم به مزیت‌های حرکت به سوی دانشی‌کردن اقتصاد و تحقق مولفه‌های اقتصاد دانش‌بنیان در آینده پرداخته شود.

ترکیب اعضای کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد نیز بر محور سه ضلع پیش‌گفته تنظیم شده است. به همراه دبیر کانون، دکتر حبیب انصاری سامانی (عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه یزد) ۳۰ نفر دیگر عضو کانون تفکر اقتصاد یزد هستند که ۴۱ درصد از آنها از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های استان، ۴۱ درصد از مدیران ارشد و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی و ۱۸ درصد از بخش خصوصی/ تشکل‌های مدنی هستند. با توجه به مصوبات جلسه هشتم کانون، مقرر شد از سایر سازمان‌های اقتصادی استان نیز خواسته شود تا نمایندگان خود را به کانون معرفی کنند. از این‌رو، در آینده نزدیک، تعداد کارشناسان دستگاه‌های اجرایی (و در نتیجه، درصد آنها در ترکیب اعضای کانون) افزایش خواهد یافت.

به جهت تنوع مسائل اقتصادی استان، تلاش شد تا ابتدا در طی ۹ جلسه کاری (۱۸ نفر ساعت)، مسائل اولویت دار استان در حوزه اقتصادی مورد بررسی اعضای کانون قرار گرفته و پیرامون چارچوب اولیه‌ای از اولویت‌ها، اجماع نظر کلی به دست آید. سپس تصمیم گرفته شد در گام دوم، با همکاری مهم‌ترین سازمان‌های اقتصادی استان به خصوص سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، اولویت‌های اصلی اقتصادی استان شناسایی و در دستور کار کانون قرار گیرد.