دسترسی سریع
معرفی گروه محیط زیست

معرفی گروه محیط زیست

در کشور ایران به‌ دلیل تنوع گسترده‌ی اقلیمی، پیشینه‌ی تاریخی زیستی و نیز توان بالای گونه‌زایی، زیستگاه‌های مساعدی در مناطق خزری، کویری، کوهستانی و گرمسیری حاشیه‌ی خلیج فارس به ‌وجود آمده است و تنوع زیستی ایران را افزایش داده‌اند. از طرفی حفاظت از محیط زیست، اعم از انسانی و طبیعی نیازمند برنامه‌ریزی بر‌اساس توان محیط زیستی و همچنین شناخت آلاینده‌ها و منابع تولید، اثرات و راهکارهای مهار آن‏‌ها می‌‏باشد. حفاظت از تنوع زیستی کشور و رفع آلودگی‌‏های محیط جز با تعلیم و آموزش‏‌های تخصصی عملی نخواهد شد. اهداف اساسی از تأسیس رشته‌ی محیط زیست در کشور تربیت نیروهای متخصص و کارآمد جهت برنامه‌ریزی به ‌منظور حفظ و نگهداری ارکان محیط زیست برای رفاه و آسایش نسل‌های امروز و فردا براساس اصول اکولوژیکی می‌باشد.
حفظ گونه‌های با ارزش اقتصادی، حفظ و مدیریت منابع ژنتیکی و تنوع زیستی و مدیریت زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت‌شده از وظایف محیط زیست طبیعی است. در حوزه‌ی محیط زیست انسانی، مکان‌یابی، مدیریت سرزمین و سامان‌دهی فعالیت‌های انسانی و کنترل و پیشگیری از آلودگی‌ها و مدیریت پسماندها مورد توجه است.
لذا دانشجویان در طی دوران تحصیل ضمن کسب مهارت و تجربه‌ی علمی‌ در خصوص موضوعات پایه و اساسی دانش محیط زیست و علوم مرتبط با موضوعات تخصصی این رشته از جمله شناخت مناطق حفاظت‌شده و زیستگاه‌ها، بوم‌شناسی جانوران، ارزیابی، آمایش سرزمین، آلودگی منابع محیط زیستی و مدیریت پسماندها آشنا خواهند شد و مهارت‌های لازم برای تأمین نیازهای بخش‌های اجرایی کسب خواهند نمود.
گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد در سال ۱۳۷۴ در مقطع کارشناسی محیط زیست فعالیت خود را آغاز نمود. در طی سال‌های گذشته گروه محیط زیست توسعه چشم‌گیری در خصوص نیروی متخصص، فضاهای آزمایشگاهی و تجهیزات مورد نیاز داشته است. تعداد فارغ‌التحصیلان این گروه تا سال ۱۳۹۱ بیش از ۳۰۰ نفر می‌باشد. با توجه به سابقه درخشان و توان علمی پژوهشی اعضای هیأت‌ علمی آن و از طریق همکاری‌های علمی و پژوهشی با سایر مراکز دولتی و غیر دولتی توانسته است کارشناسان کارآزموده‌ای را تقدیم این مرز و بوم نماید. این گروه از سال ۱۳۸۸ در مقطع کارشناسی‌ ارشد اقدام به پذیرش دانشجو نمود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشکده در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد هم‌اکنون در موسسات آموزش عالی، سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و سایر ارگان‌ها و نهادهای اجرایی، موسسات و کارخانجات صنعتی مشغول به فعالیت می‌باشند.