دسترسی سریع
معرفی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی

معرفی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی

دانشکده‌ منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در سال ۱۳۶۷ تشکیل گردیده و در طول این مدت رشد بسیار خوبی از نظر فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، تعداد رشته‌ها و مقاطع تحصیلی داشته است. این دانشکده دارای بیش از ۳۰ عضو هیأت‌ علمی (تمام‌وقت و مدعو) بوده و در برگیرنده‌ی ۵ گروه است. دانشکده‌ منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد یکی از موفق‌ترین دانشکده‌های منابع طبیعی کشور به‌ شمار می‌رود که تمرکز فعالیت‌های علمی آن گروه عمدتاً روی مناطق خشک و نیمه‌خشک است.

آزمایشگاه‌ها و گلخانه‌ها

آزمایشگاه بیوتکنولوژی

 • آزمایشگاه بیوتکنولوژی
 • آزمایشگاه بیوتکنولوژی در سال ۱۳۹۶ و به موازات راه‌اندازی رشته بیوتکنولوژی کشاورزی، با تأمین تجهیزات، دستگاه‌ها و ابزارهای اساسی مورد نیاز جهت فعالیتهای پژوهشی و آموزشی در زمینه بیوتکنولوژی گیاهی و زیست محیطی در دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی راه‌اندازی شد. برنامه‌های توسعه و تکمیل این آزمایشگاه با هدف بهره‌مندی استان یزد و منطقه مرکزی کشور از یک پایگاه کاملاً مجهز و پیشرفته برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه ژنتیک مولکولی، ژنومیک، پروتئومیکس، سیتوژنتیک و بیوتکنولوژی گیاهی و محیط زیست با تلاش و حمایت مستمر دانشگاه یزد و دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی در حال اجرا می‌باشد. فعالیت‌های آزمایشگاه بیوتکنولوژی در حال حاضر عمدتاً بر اصلاح مولکولی و حفاظت از گیاهان دارویی، صنعتی و مرتعی؛ مطالعات تنوع زیستی؛ کاربرد نشانگرهای مولکولی و فنون انگشت‌نگاری DNA؛ مطالعات سیتوژنتیک گیاهی؛ فنون زیست‌پالایی و گیاه‌پالایی و بررسی روابط گیاه و میکروارگانیسم‌ها متمرکز شده است. برخی از مهم‌ترین تجهیزات و دستگاه‌هایی که هم اکنون در آزمایشگاه بیوتکنولوژی موجود است شامل موارد زیر است:


  دستگاه Real-time PCR

  دستگاه مستندسازی ژل الکتروفورز (Gel Documentation)

  هود لامینار و PCR workstation

  دستگاه PCR گرادیان

  اسپکتروفوتومتر نانودراپ

  آون و انکوباتور

  سانتریفوژ یخچال‌دار با سرعت بالا

  اسپکتروفوتومتر نور UV

  اتوکلاو

  سیستم‌های الکتروفورز در ابعاد مختلف

  یخچال‌ فریزرهای 20- و 80- درجه

  شیکرهای اروبیتال، پلتفرم و ورتکس

  گلخانه کارآفرینی

 • گلخانه کارآفرینی
 • گلخانه کارآفرینی (هیدروپونیک) دانشگاه یزد به مساحت ۵۰۰ مترمربع، در تیرماه سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شده است. این گلخانه مجهز به سیستم سرمایشی فن و پد، مه‌پاش، بخاری و آبیاری قطره‌ای اتوماتیک بوده و سیستم هیدروپونیک اجرا شده از نوع دانه‌بندی و غیرچرخشی است. همچنین از جعبه‌های استیروفوم حاوی مخلوط کوکوپیت و پرلیت برای کشت گیاه استفاده می‌شود.

  هدف از راه‌اندازی این گلخانه در دانشگاه یزد، شکل‌گیری تیم‌های دانشجویی برای گذراندن درس پروژه و کارورزی با نگاه کارآفرینی و تلاش در ترویج کارآفرینی به عنوان یک فلسفه زندگی در دانشگاه، توانمندسازی دانشجویان دانشگاه از طریق ایجاد انگیزه، ارتقای دانش و عرضه خدمات کارآفرینی به دانشگاهیان می‌باشد. این اقدامات باعث تربیت دانشجویانی خواهد شد که پس از دانش‌آموختگی بتوانند برای خود و دیگران، شغل ایجاد کنند.

  آزمایشگاه میکروبیولوژی خاک

 • آزمایشگاه میکروبیولوژی خاک
 • آزمایشگاه میکروبیولوژی خاک در جهت ارائه خدمات و آموزش با کیفیت بالا به دانشجویان، در سال ۱۳۹۳ را‌ه‌اندازی شده-است. مطالعه بر روی میکروارگانیسم‌های خاک، عملکرد و نحوه‌ تاثیر آنها بر خصوصیات خاک از اهداف اصلی این آزمایشگاه می‌باشد. در این آزمایشگاه، پارامترهای متنوع بیوشیمیایی خاک مانند تنفس میکروبی و فعالیت آنزیمی برای ارزیابی کیفیت خاک، کشت باکتری، شناسایی میکروارگانیسم‌های خاک با کمیت و کیفیت بسیار متفاوت که بیماری‌زا نیستند ولی در حاصلخیزی خاک نقش دارند، اندازه‌گیری می‌شود. تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی خاک شامل هود لامینار، انکوباتور شیکردار،‌ اتوکلاو، کلنی‌کانتر،‌ یخچال، هیتر و میکروسکوپ می‌باشد.

  گلخانه آموزشی پژوهشی

  گلخانه آموزشی پژوهشی

 • گلخانه آموزشی پژوهشی
 • گلخانه آموزشی - پژوهشی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد در فضایی به مساحت تقریبی ۱۰۰۰ مترمربع در سال ۱۳۹۴ افتتاح گردید. سیستم‌های کشت بدون خاک شامل هیدروپونیک (آبکشت)، آئروپونیک (هواکشت) و سیستم میست (مه‌افشان) جهت کشت و مطالعه بر روی گیاهان زراعی، دارویی، معطر، صنعتی و مرتعی مهم و استراتژیک کشور با تأکید بر گونه‌های بومی انحصاری استان یزد، بخشی از تجهیزات این گلخانه آجری - شیشه‌ای است. این گلخانه همچنین دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی کولرگازی، سکوهای ازدیاد، دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت ۵۰۰ لیتر در ساعت، لامپ‌های Osram جهت نوردهی تکمیلی، انواع ترازوهای دقیق و سنگین و نیز اتوکلاو جهت استریل کردن خاک می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۲۰ پژوهش کاربردی درحوزه بیوتکنولوژی، خاکشناسی، بیماری‌های گیاهی، کشت بافت، گیاهان مرتعی و دارویی و کشاورزی هسته‌ای بر روی گیاهان استراتژیک استانی به همراه چند طرح کشوری و بین‌المللی در این گلخانه در حال اجرا می‌باشد.

  مزرعه آموزشی پژوهشی

  مزرعه آموزشی پژوهشی

 • مزرعه آموزشی پژوهشی
 • باتوجه به توسعه رشته‌های منابع طبیعی و کشاورزی در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشکده منابع طبیعی و نیز در راستای معرفی گیاهان شورپسند و کم‌آب‌خواه، همچنین نیاز به مطالعات میدانی بر روی گیاهان به منظور تعمیم نتایج تحقیقات و مطالعات پژوهشی در شرایط واقعی و ارائه الگوهای جدید کشت گیاهان متناسب با اقلیم شور و خشک استان یزد به دانشجویان مقاطع کارشناسی این دانشکده، مزرعه آموزشی - پژوهشی مناطق خشک دانشگاه یزد، در زمینی به مساحت حدودا سه هکتار با دو نوع خاک و آب شیرین و شور، ادوات خاک‌ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی در بهار ۱۳۹۷ راه‌اندازی گردید. تاکنون ۶ طرح پژوهشی مرتبط با پایان‌نامه / رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ۳ پروژه آموزشی طرح کارورزی دانشجویان کارشناسی در این مزرعه، انجام شده است.