دسترسی سریع
معرفی پردیس فناوری و صنعتی

مراکز نوآوری و پردیس‌های فناوری دانشگاهی، نقطه اتصال توانمندی‌های دانشگاه و نیازمندی‌های صنعت و جامعه محسوب می‌شوند. ایده‌ها و ابتکارات برآمده از اندیشه‌های خلاق جامعه دانشگاهیان در چنین ساختارهایی امکان می‌یابد تا صورت اجرایی و عملی به خود بگیرد.

براساس سیاست‌های راهبردی دانشگاه یزد در مسیر تبدیل شدن به دانشگاهی کارآفرین، طرح ایجاد و توسعه پردیس فناوری و صنعتی این دانشگاه به صورت جدی و دستور کار قرار داشته و به عنوان یکی از پروژه‌های دارای اولویت از سوی دانشگاه، دنبال می‌شود.

پردیس فناوری و صنعتی

این پردیس در حال حاضر بالغ بر ۴۰ شرکت فناور را در مقاطع پیش‌رشد، رشد و پسارشد و ۲ شتابدهنده تحت پوشش دارد. استقبال گسترده کارآفرینان جوان و ظرفیت‌های بزرگ انسانی دانشگاه یزد، این دانشگاه را در مسیر تأمین زیرساخت‌های توسعه پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد امیدوارتر و مصمم‌تر از گذشته کرده است.

ماموریت پردیس فناوری و صنعتی

پردیس علم و فناوری دانشگاه یزد یک نهاد حامی فناوری است که با ایجاد فضای حمایتی و ارائه خدمات با ارزش افزوده به ذینفعان با بهر‌ه‌گیری از نیروی انسانی توانمند، برند معتبر و زیرساخت پیشرفته دانشگاه یزد در کنار مزیت‌های پارک علم و فناوری یزد؛ می‌کوشد تا با برقراری ارتباط سازنده با نقش آفرینان حوزه علم، فناوری و صنعت، به ثروت‌آفرینی و توسعه استان و ارتقای دانشگاه به نسل چهارم از طریق کارآفرینی فناورانه و دانش‌بنیان و تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه دانشگاهی در عرصه ملی و بین‌المللی مبادرت ورزد.

ارائه خدمات

با توجه به مولفه‌های ماموریت پردیس و همچنین وظایف پارک‌های علم و فناوری، فرایندهای ارائه حمایت و خدمات پردیس به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • حمایت: منظور از حمایت در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد حمایت‌های مالی و اعتباری و حمایت‌های اولیه ایجاد و توسعه کسب و کار است که در مرحله پیش‌رشد و ‌رشد به مخاطبین ارائه می‌گردد.
 • خدمات: منظور از خدمات در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد خدمات استقرار، مالی، مشاوره‌ا، آموزشی، مدیریت و انتقال فناوری، شبکه‌سازی، تجاری‌سازی، مالکیت فکری، ارزیابی و تأمین زیرساخت‌های پیشرفته می‌باشد که در تمامی مراحل و در ازای دریافت هزینه به مخاطبین ارائه می‌گردد.

پردیس فناوری و صنعتی

خدمات نیز به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • خدمات پایه: خدمات عمومی‌ است که به تمامی شرکت‌ها ارائه می‌گردد. این دسته از خدمات در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد توسط واحد پیشتیبانی ارائه می‌گردد. از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • - فضا و سایر خدمات مربوط به زیرساختهای فیزیکی: فضای اداری، فضای آزمایشگاهی/ کارگاهی، سالن اجتماعات، اتاق جلسات، انبارهای اختصاصی، فضای نمایشگاهی، تجهیزات اداری، سمعی و بصری، پارکینگ، رستوران و کافی شاپ، انبارهای اختصاصی و قابلیت دسترسی کلیه فضاها با صندلی چرخدار.

  - خدمات اداری و پشتیبانی: نظافت فضای کاری، امنیت و حراست.

  - خدمات اطلاع‌رسانی: دسترسی آسان به اینترنت با سرعت بالا، شبکه داخلی، سرویس‌های کتابخانه‌ای.

 • خدمات فناوری: خدماتی است که در زمینه توسعه شرکت‌ها به صورت تخصصی و بنا به نیاز شرکت‌ها ارائه می‌گردد. این دسته از خدمات در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد توسط واحد فناوری و نوآوری ارائه می‌شود. از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • - خدمات آموزشی و مشاوره‌ای: توانمندسازی مدیران و پرسنل شرکت‌ها از طریق آموزش‌های گوناگون، برگزاری سمینارها و نشست‌های علمی، اخذ اولویت‌های پژوهشی سازمان‌های اجرایی و مراکز صنعتی و واگذاری به شرکت‌ها.

  - خدمات مالی و اعتباری: تسهیل استفاده از اعتبارات خدماتی، تحقیقاتی و نوآوری موجود در صندوق پژوهش و فناوری یزد و تسهیلات خارج از پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد، شناسایی منابع مالی و جذب سرمایه‌گذاران خطرپذیر، ایجاد صندوق حمایت‌های مالی در پارک، تسهیل در جذب اعتبارات مصوب دولتی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان.

  - خدمات مرتبط با تجاری‌سازی: مدیریت و انتقال فناوری، تجاری‌سازی، مالکیت فکری، سهولت دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی، ارزیابی، دوره‌های آموزشی، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، مشاوره‌های تخصصی، برگزاری و مشارکت در نمایشگاه‌ها و رخدادها، خدمات مالی پیشرفته (VC, Match Funding)، خدمات توسعه شرکت‌ها، ثبت مالکیت فکری، تجاری‌سازی، بین‌المللی سازی، اخذ استاندارد و گواهینامه‌های بین‌المللی.

پذیرش

تیم‌ها یا شرکت‌ها با توجه به میزان پیشرفت، می‌توانند در یکی از اجزای پردیس فناوری و صنعتی پذیرش شوند:

- کارگاه نوآوری

- شتابدهنده

- مرکز رشد

کارگاه نوآوری

کارگاه نوآوری کارگاه نوآوری دانشگاه یزد در راستای حمایت از دانشجویان خلاق و نوآور و به منظور پرورش ایده های نو و کاربردی با همکاری پارک علم و فناوری یزد ایجاد گردیده است. این مرکز با پذیرش و حمایت از طرح‌های ارائه‌شده با هدف هدایت به سمت کارآفرینی، شرکت در جشنواره‌ها و مسابقات نقش مهمی در توسعه خلاقیت و نوآوری در سطح جامعه به‌ویژه دانشحویان ایفا نموده است.

 • حمایت‌های کارگاه نوآوری
 • - مشاوره تخصصی

  - آموزش‌های تخصصی و مهارتی

  - امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی

  - حمایت مالی بلاعوض

  - اطلاع‌رسانی رویدادها

  - استفاده از امکانات شبکه آزمایشگاهی و کارگاهی

  شتابدهنده

  شتاب‌دهنده، مرکزی است که امکان رشد سریع و صحیح شرکت‌های استارت آپی نوپای زیرمجموعه خود را مهیا می‌سازد. از آنجایی که تعداد قابل توجهی از صاحبان ایده‌ها و نوآوری‌ها از توانایی و قدرت مالی کافی و یا دانش و شبکه بازاریابی کافی برای توسعه کسب و کار خود برخوردار نیستند، شتاب‌دهنده مجموعه‌ای کامل از خدمات مورد نیاز برای رشد یک کسب و کار نوپا را نظیر منابع مالی، انواع مشاوره، فناوری‌ها و تجهیزات مختلف و همچنین فضایی را جهت استقرار شرکت نوپا در یک بازه زمانی تقریبا کوتاه در اختیار استارت‌آپ‌های نوپا قرار می‌دهد. در حقیقت اصلی‌ترین رسالت شتاب‌دهنده، تقویت یک استارت آپ (شرکت نوپا) و تبدیل کردن آن به شرکتی است که بعد از خروج از حمایت شتاب‌دهنده بتواند به تنهایی در بازار رقابت نموده و رشد کند.

  مرکز رشد

  مرکز رشد ساختار حمایت‌کننده از شکل‌گیری موسسات دانش بنیان است که به شکل‌گیری شرکت‌های فناور از هسته‌های چندنفره کمک می‌نماید. حمایت‌های قانونی، مشاوره‌های فنی و تخصصی، مشاوره‌های بازاریابی ومدیرتی، دسترسی به زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه فناوری، ارائه و اتصال به شبکه‌های توسعه‌دهنده فناوری از جمله خدماتی است که توسط این مرکز ارائه می‌گردد. دانشگاه یزد طی تفاهم‌نامه‌ای با پارک علم و فناوری یزد، خدمات فناوری مرکز رشد را به شرکت‌های مستقر در این پردیس ارائه می‌‌نماید.